Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Kalendarz nie kłamie, wchodzimy w okres przedświąteczny. Odbywają się spotkania opłatkowe.

Jednak atmosfera w firmie daleka jest od tej,  którą znamy z polskiej tradycji przedświątecznej.

Tak złej atmosfery nie było jeszcze w Enea od momentu jej powstania.Pracodawcy  prześcigają się w pomysłach, kto bardziej przestraszy i „umili życie” swoim pracownikom. 

Szanowni Pracodawcy.  Nie odmawiamy wam prawa do zarzadzania grupą Enea. Jednak metody jakimi się posługujecie są nieludzkie. Zamiast,  jak było to wcześniej praktykowane w Enea , w dialogu z przedstawicielami załogi  wypracowywać kompromisy w projektowanych zmianach , wolicie stosować inne metody. Tworzenie atmosfery psychozy, rozmowy bez świadków, nakłanianie do podpisywania dokumentów  z gorszymi warunkami pracy i płacy, dzielenie Pracowników na lepszych i gorszych, degradacje, łamanie wcześniej zawartych porozumień, pomysły odpracowywania wigilii, likwidacja Posterunków Energetycznych, zmiany miejsc pracy-dojazdy do nowych miejsc pracy, obniżanie wynagrodzeń, kolejne edycje PDO. Co jeszcze wymyślicie?  I to wszystko przed Świętami Bożego Narodzenia!?.

Tworzycie fikcje w postaci: Kodeksu Etyki  i  Komisji Etyki. Co wspólnego z etyką  mają w/w działania?

Dlaczego jak powstawała Enea,  Enea Operator  można było zabezpieczyć  interesy pracowników w postaci zawieranych porozumień grupowych ? Dlaczego wolicie inwestować w likwidowanie miejsc prac, zamiast chociażby w postaci premii świątecznej docenić trud Pracowników?  Dlaczego rekordowo dobrymi wynikami (836mln. zł. zysku za III kwartały 2014 r.) nie chcecie się podzielić z tymi , którzy go wypracowują? Dlaczego premia świąteczna (500 zł.) jest najniższa w historii grupy Enea?

Większość tych pytań pozostaje bez odpowiedzi.

 Zmiany można było wypracowywać w dialogu.  Bez stresu i obaw  o miejsca pracy. Niestety takie zwyczaje są wam obce. Wolicie dokręcać śrubę, obniżać standardy pracy ,powodować psychozę strachu i skłaniać tych , którzy dotychczas nie skorzystali z trzech pakietów PDO, żeby zmienili zdanie i odeszli z energetyki. Czy jesteście świadomi, że tym sposobem w przypadku młodych ludzi powiększacie 2,5 mln. armię emigracji ekonomicznej.  Czy oto wam chodzi?. Czy w ogóle o tym  myślicie?

Jak to możliwe, że w spółce z większościowym udziałem Skarbu Państwa,  Minister Pracy i Polityki Społecznej nie reaguje na sygnały mówiące o inwestowaniu w likwidację miejsc pracy?

Jak mamy was nakłonić do zmiany waszego postępowania i powrotu na drogę dialogu z Pracownikami?

Może, jak za chwilę  będziecie  składać życzenia świąteczne w waszych publikatorach, będziecie mieli chociaż tzw.  „moralniaka’’   

To i tak nic w porównaniu z tym,  jak wielu Pracownikom skutecznie popsuliście atmosferę podczas  tegorocznych Świąt.

Pisma w/s PDO do MPiPS

Porozumienia zmieniające

Strajk

Czarny protest

 


Wiadomość tą wyświetlono 7999 razy.