Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Kwiecień 2024r.
Drukuj

W Poznaniu doszło do kolejnej tury rozmów dotyczących ustalenia polityki płacowej w Enea Centrum (EC) w 2016 r. Na spotkanie przybył Prezes Krzysztof Kierzkowski oraz Dyr. Ewa Skrzyńska. Strona społeczna podsumowała wcześniejsze rozmowy z Enea S.A. podczas których nie udało się przekonać „mamusi” do wspólnych negocjacji płacowych w grupie Enea. Zdaniem strony związkowej utrudni to zawarcie porozumienia płacowego w EC. Działalność spółki i jej sytuacja finansowa  uzależniona jest ściśle od polityki całej grupy.

 Na politykę grupy nie mamy wpływu dlatego podjęliśmy  merytoryczne rozmowy celem zawarcia porozumienia. Zaproponowaliśmy podwyższenie płacy zasadniczej średnio o 300 zł, z możliwością wydzielenia kwoty uznaniowej, przeznaczonej na wyrównanie dysproporcji płacowych, awanse oraz indywidualne podwyżki związane ze zwiększeniem zakresu obowiązków.

W odpowiedzi otrzymaliśmy propozycję:  zero podwyżek płac zasadniczych i przeznaczenia na fundusz motywacyjny kwoty 300 zł na rok pomnożone przez 1316 Pracowników ( w EC obecnie pracuje 1327 osób). Uzasadnieniem do takiej propozycji jest sytuacja makro-ekonomiczna oraz uwarunkowania związane z funkcjonowaniem w grupie Enea. 

Pomimo dużo wyższych kosztów obsługi FK HR BOK IT ponoszonych przez spółki w grupie, EC nie ma możliwości finansowych podwyższenia płac zasadniczych swoim Pracownikom. Po raz kolejny fakty podważają celowość powołania CUW. Teoretycy z fabryki gwoździ narobili głupot , odeszli z firmy i zostawili kukułcze jajo-CUW. Wcześniej jeszcze zdążyli naobiecywać, że  „NIKT NA NICZYM NIE STRACI”  Prezes Kierzkowski stwierdził, że powołany został po to by organizację uzdrowić, i wierzy w to, że można to zrobić. Padało jeszcze wiele innych  argumentów, które ostatecznie potwierdziły nasze sugestie –wspólne negocjacje w grupie Enea. Jeżeli do nich nie dojdzie, nie pozostanie nam nic innego jak złożyć żądanie płacowe i wejść w spór zbiorowy w Enea Centrum.

Inne tematy poruszane podczas spotkania:

1.Umowy śmieciowe . Na poprzednich spotkaniach strona społeczna sugerowała zamianę ich na umowy o pracę. Zarząd stwierdził, że koszt zamiany ok 400 umów śmieciowych to około 6 mln. zł.- spółka nie ma na to funduszy.

2. Umowy o pracę niezgodne z zapisami ZUZP. Zarząd bada tą sprawę.

3.Likwidacja BOK-ów. Czy plany poprzedniego zarządu, czasowo wstrzymane, będą realizowane? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że analizy wykazuję celowość takich działań. W niektórych zlikwidowanych BOK-ach zostaną utworzone biura podawcze. Dla strony związkowej szczególnie bulwersująca jest sprawa likwidacji BOK-u w Międzyzdrojach, i zmuszanie klientów do dojeżdżania do Świnoujścia. „ W trosce o lepszą obsługę klienta, likwiduje się następne BOK-i”-tak można podsumować to co się robi w EC. Inne zgłoszone problemy :wprowadzone nowe systemy i programy w dalszym ciągu nie działają. Call Center też nie działa, może dlatego, że pracują tam przypadkowi Ludzie na umowach śmieciowych. Petenci nie mogąc się dodzwonić do EC, dzwonią  i nachodzą inne spółki grupy, dezorganizując im pracę. Taka polityka powoduje coraz większe kolejki i coraz gorszą obsługę klienta. To z kolei doprowadza do nerwowych reakcji klientów, jak w BOK Bydgoszcz- nie jest to odosobniony przypadek, w innych BOK-ach latają już krzesła. Reklamacje ze stycznia są jeszcze nie rozpatrzone. Wymienione przykłady obnażają porażkę, jaką jest utworzenie CUW.

 

4. Nowe BOK w Szczecinie przy ul. Wojska Polskiego. Strona związkowa zgłosiła sprawę szkodliwych wyziewów w tym budynku. Zostaną wykonane badania celem sprawdzenia tej informacji.

5.Plany restrukturyzacji . Czy w EC jest planowana kolejna restrukturyzacja? Odp. Nie. To po co od Pracowników EC w Gorzowie Wlkp. zbierane są informacje o wieku emerytalnym, ochronie z tym związanej oraz gwarancjach zatrudnienia? Odp. Może ktoś zbiera te informacje tylko dla siebie, służby HR posiadają je.

6. Rozmowy będą kontynuowane 14.04.2016 r.

Rozmowy w Enea S.A.

Pismo KM ws CUW

Kontrola OIP w EC

Wcześniejsze rozmowy w EC

 

 

 

 

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 3701 razy.