Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj
21.07.2023 Pożegnaliśmy Naszego Kapelana
Dodano: 22 Lipiec 2023r. 11:02

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 15 lipca 2023 r. Kapelana Gorzowskiej „Solidarności” i Gorzowskich Żużlowców ŚP Andrzeja Szkudlarka rozpoczęły się 20 lipca 20223 r.

W kościele pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim została wystawiona trumna z ciałem Zmarłego  przy, której odbyło czuwanie modlitewne. Następnie została odprawiona Msza Święta za Zmarłego Kapłana z udziałem księży z gorzowskich dekanatów oraz wiernych. 

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 21 lipca 2023 r.

Od godz. 10 w kościele pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim została wystawiona trumna z ciałem Zmarłego Kapłana. Wierni mogli pożegnać się ze zmarłym. Działacze oraz byli żużlowcy Stali Gorzów wystawili wartę przy trumnie zmarłego Kapelana.

O godz. 12.00 rozpoczęła się UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA pod przewodnictwem ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego. Mszę koncelebrowali: biskup pomocniczy Adrian Put, biskup senior Paweł Socha oraz prawie stu kapłanów!  Kazanie wygłosił kolega kursowy ks. Antoni Łatka.

W Eucharystii uczestniczyły setki parafian oraz gości, m.in. Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp - Jacek Wójcicki, Przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność" - Waldemar Rusakiewicz, Prezes Stali Gorzów - Waldemar Sadowski , Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna - Augustyn Wiernicki i wielu innych. W Liturgii uczestniczył poczet sztandarowy Stali Gorzów oraz  7 pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” (wśród, których nie mogło zabraknąć Naszego) .

Po Mszy jej uczestnicy w krótkich wystąpieniach wspominali ŚP Andrzeja Szkudlarka.

„Przez lata znałem księdza prałata i ceniłem jego zaangażowanie, zarówno to związane z wznoszeniem tej materialnej świątyni, bo to wymagało dużego wysiłku, ale też zaangażowanie w budowanie wspólnoty. Był człowiekiem otwartym, który uczestniczył w wydarzeniach dotyczących nie tylko życia kościoła diecezjalnego, ale także życia miasta. Był duszpasterzem do końca swoich dni i za wszystkie te lata kapłańskiej służby chciałbym mu bardzo podziękować” -biskup Tadeusz Lityński.

„To na pewno wielka strata dla Solidarności. Wspominam, kiedy na początku lipca byłem na uroczystej Mszy świętej  w pięćdziesiątą rocznicę kapłaństwa księdza Szkudlarka i wręczyłem mu grafikę, na której widać idących ludzi. Powiedziałem wówczas, że on idzie razem z nami i jest wśród nas. Niestety tego wspaniałego człowieka już nie ma. Ksiądz Andrzej był dla nas wielką duchowa pomocą i zawsze nas wspierał. Jest to wielka strata” -Waldemar Rusakiewicz - Przewodniczący gorzowskiej Solidarności.

Podziękowania wszystkim uczestnikom ceremonii złożyła najbliższa rodzina, a szczególnie bracia: Wojciech, Zdzisław i Edward.

Po mszy trumna w kondukcie żałobnym została przewieziona na cmentarz przy ul. Żwirowej. Tu od pierwszej bramy nekropolii do miejsca pochówku uczestnicy pogrzebu przeszli w procesji do miejsca pochówku. W kondukcie szli:  duchowni, parafianie, poczty sztandarowe, a także osoby związane ze Stalą Gorzów i Gorzowską Solidarnością.  W ostatnim pożegnaniu Kapłana uczestniczyły tłumy mieszkańców Gorzowa Wlkp. oraz goście z Polski i zagranicy.

Modlitwa przy grobie, gdzie złożono doczesne szczątki Zmarłego Ks. Andrzeja Szkudlarka zakończyła ceremonię pogrzebową. Podczas składania trumny do grobu zgodnie „żużlową” tradycją nie mogło zabraknąć warkotu motorów żużlowych  Stali Gorzów, którego Kapelanem ks. Proboszcz był już ponad 40 lat! ŚP Andrzej Szkudlarek był najstarszym stażem proboszczem w  naszej diecezji.

Odszedł Wspaniały Kapłan, Człowiek i Patriota , który wszędzie gdzie się Pojawił jednoczył ludzi.     W mrocznych czasach komunizmu miał odwagę otwarcie mówić prawdę, oraz wspierać opozycję antykomunistyczną. Zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc. Swoim pozytywnym usposobieniem i uśmiechem dodawał nam otuchy. Pożegnaliśmy bardzo skromnego i dobrego człowieka.

Będzie nam Go brakowało.

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Na zawsze Pozostaniesz w naszej pamięci.

Informacja o śmierci Ks. A.Szkudlarka

Relacja TVP 3 Gorzów

Relacja Gorzów Nasze Miasto

Relacja Echo Gorzowa

Więcej zdjęć na  FB

50-lecie Kapłaństwa Ks. A.Szkudlarka

 


Wiadomość tą wyświetlono 773 razy.