Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 17 Lipiec 2024r.
Drukuj
15.07.2023 Zmarł Ks. Andrzej Szkudlarek
Dodano: 15 Lipiec 2023r. 15:42

Dziś nad ranem dotarła do nas bardzo smutna wiadomość w wieku 75 lat zmarł nagle Kapelan Gorzowskiej Solidarności i Gorzowskich Żużlowców Ks. Prał. Andrzej Szkudlarek.

Jeszcze dwa tygodnie temu wspólnie świętowaliśmy Złoty Jubileusz Kapłaństwa Ks. Andrzeja. Nic nie wskazywało na to, że będzie to nasze ostatnie spotkanie na tym ziemskim padole...

Na usta cisną się słowa Ks. Jana Twardowskiego.

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”.

Ks. Andrzej Szkudlarek urodził się 10 września w 1948 roku w Zielonej Górze. Po ukończenie technikum samochodowego wstąpił do wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie w 1973 roku z rąk Biskupa Wilhelma Pluty. Posługiwał w Dobiegniewie, Strzelcach Krajeńskich i Gubinie. W Gorzowie Wlkp. najpierw posługiwał w katedrze, a w 1983 roku został pierwszym proboszczem parafii pw. św. Wojciecha. Zmarły kapłan był prepozytem Kapituły Katedralnej Gorzowskiej, dziekanem dekanatu Gorzów św. Trójcy.

Związki Ks. Andrzeja z NSZZ „Solidarność” datują się już od 1980 r. Po powstaniu związku odprawiał msze święte na terenie zakładów pracy. W stanie wojennym odwiedzał osoby internowane oraz pomagał rodzinom tych osób. W czasie delegalizacji związku przechowywał sztandary NSZZ „Solidarność”.

 

Zwieńczeniem kontaktów z „Solidarnością” jest dekret Biskupa Tadeusza Lityńskiego z 16 marca 2016 roku, mianujący Ks. Andrzeja Szkudlarka Kapelanem NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego.

Ks. Andrzej Szkudlarek od ponad 40 lat był też Kapelanem Gorzowskich Żużlowców. Sportem tym zainteresował się w Zielonej Górze, skąd pochodził. Było to w czasie, kiedy chodził do technikum samochodowego.

Ks. Prałat Andrzej 30 marca 2019 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Duda został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1 lipca 2023 r. Nasz Kapelan obchodził 50 lecie święceń kapłańskich. W uroczystej liturgii w Parafii p.w. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp. uczestniczyła rodzina, parafianie, goście z Polski i zagranicy, Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wraz z pocztami sztandarowymi Zarządu Regionu Gorzów i Enea Gorzów Wlkp. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli również byli żużlowcy , mechanicy i działacze Stali Gorzów wraz z Pocztem Sztandarowym.

10 września 2023 r. ks. Andrzej obchodziłby 75 urodziny…

Złoty Jubileusz Naszego Kapelana

Zdjęcia z Naszego FB

Pogrzeb Ks.A.Szkudlarka

 


Wiadomość tą wyświetlono 1278 razy.