Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 04 Październik 2023r.
Drukuj
13.12.2016 WOJNA Z NARODEM- XXXV ROCZNICA
Dodano: 13 Grudzień 2016r. 08:43

Rocznicowe obchody w Gorzowie Wlkp.

1.W siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) Wojewoda Władysław Dajczak spotkał się z lubuskimi działaczami NSZZ Solidarność. „Chciałbym podziękować wszystkim, którzy czynnie protestowali w naszym regionie. To wspaniałe świadectwo odwagi i wiary jaką Państwo w sobie nosicie”- mówił Wojewoda Lubuski.

Podczas spotkania Tadeusz Horbacz omówił materiały archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące strajku w gorzowskim Ursusie.  Tadeusz Rzeszótko opowiedział o działaniach antykomunistycznych, które podjęto w Świebodzinie po wybuchu stanu wojennego.  Natomiast Jarosław Palicki, historyk gorzowskiego delegatury IPN przedstawił prezentację „ Stan wojenny w Gorzowie Wielkopolskim i regionie”.

Na zakończenie spotkania w LUW Wojewoda wraz z Biskupem dr Pawłem Sochą złożył wszystkim uczestnikom spotkania życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

2.Kolejnym etapem rocznicowych obchodów była premiera filmu dokumentalnego „MIASTO W STANIE” jaka odbyła się Wojewódzkiej i Miejskiej  Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Redaktor Wojciech Kuska wraz z zespołem z TVP 3 Gorzów Wlkp. w bardzo przystępny sposób przedstawił historyczne wydarzenia jakie związane były ze stanem wojennym w naszym  mieście.  

Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. Dariusz Rymar przedstawił prezentację „Bilans stanu wojennego w Gorzowie w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego”. Z przedstawionego materiału dowiedzieliśmy się między innymi, że: -Po ogłoszeniu stanu wojennego w regionie strajkowało 11 zakładów. W strajkach uczestniczyło 4600 osób. -96 osób zostało internowanych, -W 60 procesach politycznych na wyroki od 10 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności skazano 133 osoby,- Kolegia do spraw wykroczeń skazały ok 400 osób.

3.Wieczorem, jak co roku w intencji Ofiar stanu wojennego odbyła się Msza Święta. Liturgii przewodniczył Biskup Paweł Socha. W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli również:- Duszpasterz Gorzowskiej Solidarności Andrzej Szkudlarek ,-Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak,-11 Pocztów Sztandarowych,- kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie, oraz dawni i obecni działacze NSZZ Solidarność.

Po mszy, uczestnicy liturgii  w obecności  pocztów  sztandarowych udali się pod „BIAŁY KRZYŻ” symbol Podziemnej Gorzowskiej Solidarności. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów ,zapaliły znicze i wspólnie odśpiewały Hymn.

"Miasto w stanie" stan wojenny w Gorzowie

dokument TVP 3 Gorzów Wlkp.

Wiecej zdjęć

Wcześniejsze rocznice

 

Jaruzelski

 

Kiszczak

 

Teczka Bolka za 70 tys. zł.


Wiadomość tą wyświetlono 5617 razy.