Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

7 października jest obchodzony jako Światowy Dzień Godnej Pracy. Z tej okazji na całym świecie organizowane są akcje protestacyjne pod hasłem „STOP Umowom Śmieciowym”. Jak powszechnie wiadomo Polska jest „Mistrzem Europy” w zakresie umów śmieciowych (według różnych szacunków umowy takie stanowią  od 25-30 % wszystkich umów). Dlatego też NSZZ Solidarność mocno poparł międzynarodową akcje. Pomimo rosnącej świadomości skutków nietrwałych form zatrudnienia, zarówno w MOP, jak i OECD, ich liczba na całym świecie rośnie. Również w Polsce. Stałe formy zatrudnienia są atakowane przez korporacje międzynarodowe.

W Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej protestowali związkowcy z NSZZ Solidarność. Poprzez protest chcieliśmy skupić się na negatywnym wpływie społecznym nietrwałych form zatrudnienia, nie tylko na życie pracowników i ich rodzin, ale również całych społeczności. Delegacja protestujących złożyła stosowną petycję Ministrowi Pracy.

Problem umów śmieciowych dotyczy również naszego sektora. Likwidacja dobrych miejsc pracy w energetyce poprzez między innymi kolejne edycje PDO i zastępowanie ich umowami śmieciowymi wielokrotnie sygnalizowaliśmy MPiPS. Niestety odpowiedzi jakie otrzymywaliśmy  albo były nie na temat, albo próbowały uzasadnić takie postępowanie pracodawców. Odbieramy to jako ciche przyzwolenie na kontynuowanie tej patologii. W Enea mamy osoby , które już 5 lat pracują  na umowach śmieciowych.

Mamy nadzieję ,że obecna władza już niedługo odejdzie w niepamięć, a nowa powróci na drogę dialogu społecznego i zacznie walczyć z wieloma patologiami, w ty i z tą.

I 2015 pismo do MPiPS w sprawie PDO i "śmieciówek"

XII 2013 pismo do MPiPS w sprawie PDO

Więcej zdjęć z pikiety

 

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 2046 razy.