Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Kwiecień 2024r.
Drukuj

„MIELIŚMY ODROBINĘ NIEZBĘDNEJ ODWAGI I SZLIŚMY WYPROSTOWANI, WŚRÓD TYCH CO NA KOLANACH” (Zbigniew Herbert)

MINEŁY 42 LATA OD PACYFIKACJI GORZOWSKIEGO URSUSA

Strajk w Zakładach Mechanicznych, zwanych potocznie Ursusem, rozpoczął się 15 grudnia 1981. Strajkowała większość z załogi, która wówczas liczyła (łącznie z filią w Sulęcinie) około 2 tys. osób. Pracownicy domagali się zakończenia stanu wojennego, oraz wypuszczenia aresztowanych działaczy NSZZ „Solidarność” oraz ukarania winnych wprowadzenia stanu wojennego. Nad ranem 16 grudnia 1981 doszło do pacyfikacji protestu. Na teren zakładu wjechał czołg, który staranował bramę do hali, w której przebywali strajkujący. Do strajkujących strzelano z granatów z gazem łzawiącym. Dla uciekających ZOMO-wcy stworzyli „ścieżkę zdrowia”. Bito, kopano, okładano pałkami milicyjnymi nawet leżących. W strajku uczestniczyło 1200 osób w ciągu dnia (w momencie pacyfikacji  600). Do likwidacji strajku i jego pacyfikacji użyto:-682 funkcjonariuszy milicji obywatelskiej w tym również ZOMO, -1632 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego,-1 czołg –T 54,-3 transportery opancerzone,-3 więźniarki. Pobito 33 osoby (tyle zostało hospitalizowanych). Ucierpiały też rodziny strajkujących, które po strajku były prześladowane i represjonowane. Po strajku zatrzymano 81 osób. Za organizację strajku 15 osób skazano na wyroki od 10 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Wyrok pięciu lat pozbawienia wolności otrzymał między innymi uznawany za lidera strajku zmarły w tym roku Tadeusz Kołodziejski . 28 osób zostało skazanych przez kolegia na grzywnę 4000 zł, a jedna dostała miesięczny areszt. Po strajku wiele osób zwolniono dyscyplinarnie z pracy, i wręczono „wilczy bilet”.

Wydarzenia z 1981 upamiętnia tablica ufundowana 16 grudnia 2006 r. przez Ludzi „Solidarności” WSPOMNIJ LUDZI , KTÓRZY ODWAŻNIE WYRAZILI WIERNOŚĆ IDEAŁOM SOLIDARNOŚCI 15-16 GRUDNIA 1981 ROKU NA TERENIE ZAKŁADÓW MECHANICZNYCH URSUS”. Oraz cytat „MIELIŚMY ODROBINĘ NIEZBĘDNEJ ODWAGI” -ZBIGNIEW HERBERT.

W tym samym czasie w Kopalni Węgla Kamiennego  „Wujek”  podczas pacyfikacji strajku zabito 9 Górników, 23 zostało ciężko rannych.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM  WALCZACYM O WOLNĄ POLSKĘ

W sobotnie południe 16 grudnia 2023 r. jak co roku o tej porze przy tablicy upamiętniającej tamte ważne w historii Gorzowa Wlkp. wydarzenie spotkali się uczestnicy strajku, pracownicy URSUSA,  ludzie „Solidarności”, członkowie Zarządu Regionu Gorzów NSZZ Solidarność z Przewodniczącym Waldemarem Rusakiewiczem  na czele. Jak co roku w okolicznościowym spotkaniu uczestniczyły też Poczty Sztandarowe NSZZ Solidarność byłych ZM URSUS, Zarządu Regionu i Gorzowskiej Enei. Obecny był również  nowy Kapelan Gorzowskiej Solidarności ks. Zbigniew Samociak ( ks. Andrzej Szudlarek zmarł 17 lipca 2023 r.) Niestety na obchodach rocznicowych, nie było nikogo z władz miasta i województwa…

Polityka historyczna władz, miejskich i wojewódzkich pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że dalej nie ma w Gorzowie Wlkp. pomnika upamiętniającego tamte wydarzenia, to jeszcze w 2022 r. wyburzono budynek byłej Portierni ZM Ursus, tylko po to żeby powiększyć parking na ryneczku przy ul. Jerzego !!!

W rocznicowym spotkaniu uczestniczyło 3 uczestników strajku z 16 grudnia 1982 r., którzy wystawili też poczet sztandarowy.  (Gwidon Szewczyk, Wiesław Grześkowiak, Krzysztof Gonerski). Z racji upływającego czasu jest nas coraz mniej.

Organizatorzy rocznicowego spotkania korzystając z gościnności Proboszcza pobliskiej Parafii Chrystusa Króla Jerzego Piaseckiego zaprosili wszystkich uczestników do salki katechetycznej na rarytasy z czasów stanu wojennego - smalczyk z ogórkami kiszonymi i chlebem. Była też herbatka i kawa. Było skromnie ale godnie. Pracownicy URSUSA, nie tylko strajkujący wspominali stare czasy kiedy pracowali w Zakładach Mechanicznych.

Wcześniejsze rocznice

Relacja TVP 3 Gorzów

Więcej zdjęć z naszego FB

PR III o stanie wojennym

23.06.2007 Długie-Uczestnicy strajku w ZM URSUS

 

 

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 553 razy.