Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w poważnym pożarze statku towarowego u wybrzeży Holandii. Pożar wybuchł na pokładzie Fremantle Highway tuż przed północą 25.07.2023 r. Na pokładzie transportowca znajduje się 2857 pojazdów, z czego 25 to samochody elektryczne.

Statek wypłynął z portu w niemieckim Bremerhaven i kierował się do egipskiego Port Said. Incydent miał miejsce około 27 mil morskich (50 km) na północ od wyspy Ameland (wybrzeże Holandii)

Członkowie załogi zostali ewakuowani helikopterami i łodziami ratunkowymi. Część z nich również wyskoczyła za burtę i została zabrana przez statki, które przybyły na ratunek. Strażacy walczą z ogniem już blisko 12 godzin.  Załoga najpierw sama próbowała ugasić pożar. Wezwano również wyspecjalizowanych strażaków z Rotterdamu, którzy mieli zostać przywiezieni na statek helikopterem. Pożar rozprzestrzenił się jednak tak szybko, że zespół nie zdążył się rozlokować.

Według doniesień, holowniki i statki SAR zgromadziły się wokół samochodowca, unikając zbyt intensywnego używania wody do walki z ogniem, w obawie przed utratą stabilności.

Według Straży Przybrzeżnej statek teraz się przechyla. Jest podejrzenie, że może tonąć.

Mimo silnych prądów i wiatru holownik zdołał przymocować linę holowniczą do statku, aby zapobiec jego dryfowaniu i blokowaniu ważnych szlaków żeglugowych do i z Niemiec.

Na przewożącym samochody statku przebywało 23 załogantów, wszyscy zostali ewakuowani. Przyczyną pożaru było zapalenie się jednego z transportowanych przez jednostkę aut elektrycznych - poinformował Reuters.

Statek Fremantle Highway obecnie dryfuje i wciąż płonie. - Staramy się też nie dopuścić do zatonięcia statku, ale już się mocno przechyla - podkreśląją ratownicy.

W akcji ratowniczej wykorzystano również łodzie ratunkowe Królewskiej Holenderskiej Kompanii Ratowniczej (KNRM) z Ameland i Schiermonnikoog. Inne statki, które znajdowały się w okolicy, również udzielały pomocy i zabierały ludzi, którzy wyskoczyli z pokładu. Według Straży Przybrzeżnej statek towarowy nie ma już napędu.

"W porozumieniu ze strażą pożarną zastanawiamy się obecnie, co można najlepiej zrobić ze statkiem" - powiedział  rzecznik straży przybrzeżnej. - "Chcemy zapobiec przedostawaniu się zbyt dużej ilości wody na statek". Ponadto gaszenie jest utrudnione ze względu na samochody elektryczne na pokładzie. Temperatura wewnątrz statku cały czas rośnie. Nawet jeżeli statek uda się ugasić, to pójdzie na żyletki.

31.07.2023 najnowsze  informacje dotyczące pożaru Fremantle Highway

Długa na 200 m jednostka pływała pod banderą Panamy i została wyczarterowana przez japońskiego armatora K Line. Wcześniejsze informacje zaniżały liczbę samochodów elektrycznych będących na pokładzie statku. Jak się okazało statek przewoził nie 25 elektryków tylko 498…

Podjęta przez holenderskie służby akcja gaśnicza zakończyła się niepowodzeniem, a właściwie została wstrzymana z uwagi na ryzyko zatonięcia statku. Taki scenariusz spowodowałby katastrofę ekologiczną u wybrzeży Holandii

29 lipca 2023 r.  rzecznik Rijkswaterstaat – tj. agencji gospodarki wodnej Holandii – poinformował, że „statek zostanie odholowany w ten weekend w głąb Morza Północnego”

Wyznaczenie dokładnego terminu odholowania będzie uzależnione od warunków pogodowych. Fremantle Highway został już połączony z niemieckim holownikiem Fairplay 30.

31.07.2023 transportowiec nadał płonie…

 

Jeżeli ten statek zatonie, to elektromobilność sięgnie dna.

Jest to kolejny przypadek pożaru transportowca przewożącego samochody elektryczne:

-W lutym 2022 r. na Oceanie Atlantyckim płonął statek Felicity Ace, na którego pokładzie znajdowało się 4 tysiące samochodów, w tym wiele elektrycznych. Pomimo wysiłku służb nie udało się go uratować i ostatecznie kilka dni później zatonął.  Przyczyny zdarzenia nie są dokładnie znane, wiadomo jedynie, że ogień pojawił się w ładowni statku. Według jednej z teorii do wybuchu pożaru mogło dojść w wyniku samozapłonu baterii w jednym z samochodów znajdujących się na pokładzie.

Elektryki -zakaz wjazdu na promy, jak je gasić

 


Wiadomość tą wyświetlono 936 razy.