Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Wyzwania stojące przed krajowym sektorem energetycznym w procesie jego transformacji  były głównym tematem rozmów podczas Forum Gospodarczego „Silna Energetyka Filarem Bezpieczeństwa Polski”, które odbyło się w gorzowskiej Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Wśród wielu gości zaproszonych na forum byli między innymi: Adam Andruszkiewicz-Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Mateusz Berger -Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ireneusz Zyska -Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Władysław Dajczak -Wojewoda Lubuski, Jacek Wójcicki -Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego. Obecni również byli przedstawiciele zarządów: PKN Orlen, PERN S.A., Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, Tauron, PKO S.A. PSE, Gaz System, K-S SSE. Niestety zabrakło przedstawiciela z  ENEI…

Dyrektorem konferencji sponsorowanej przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną był Jarosław Porwich, a prowadzącym ją był Redaktor Adrian Klarenbach.

Podczas wielu panelowych dyskusji można było dowiedzieć się o postępach związanych z transformacją energetyki opartej na Odnawialnych Źródłach Energii oraz Elektrowniach Jądrowych tych dużych systemowych i małych SMR. Dyskutowano też o kryzysie energetycznym, wodorze jako kierunku przyszłościowym dla energetyki. O tym, jak Gorzów przygotowuje się do OZE mówił podczas forum Prezydent Jacek Wójcicki. Wspomniał o najwiekszej w Polsce Elektrowni Słonecznej, która ma  powstać na terenie między Stanowicami a Lubnem. Uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania. Skorzystałem z tej okazji i spytałem o: protesty Niemiec związane z planami budowy elektrowni jądrowych w Polsce, opinii zaproszonych gości na temat polityki klimatyczne UE, i związanymi z tym planami zero-emisyjności CO 2 do 2050 r. Zakwestionowałem też zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski na energetyce opartej na OZE ( bez magazynów energii). Zwróciłem też uwagę, na bardzo duże środki przeznaczone na inwestycje w OZE i niewystarczające na sieci dystrybucyjne. Nerwową reakcję Ministra I. Zyski wywołała szczególnie ta ostatnia kwestia.  Pan Minister twierdził, że środki przeznaczone na sieć dystrybucyjną są rekordowo wysokie i są wystarczające…

Bardzo ciekawa konferencja zakończyła się o godz. 16. Była to wymiana poglądów na temat przyszłości energetyki nie tylko w Polsce. Można było posłuchać wizjonerów i specjalistów od: OZE, atomu, wodoru. Niestety zabrakło przedstawicieli koncepcji niskoemisyjnego spalania węgla.  Podziękowania dla organizatorów.

 

Niemcy bez atomu -protestują...

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 899 razy.