Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj
12.04.2023 Przyszłe NABE szuka zarządu.
Dodano: 12 Kwiecień 2023r. 10:35

Od 21 marca 2023 r. trwa konkurs na zarząd spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, wokół której ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), skupiająca wszystkie elektrownie węglowe. Powstanie NABE kilkakrotnie przekładano, ostatnio miała powstać do końca marca, ale i ten termin nie został dotrzymany. Powodem jest brak porozumienia z bankami w kwestii rozliczenia długu zaciągniętego na inwestycje, głównie węglowe. Prawdopodobnie po powołaniu zarządu Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) zdecyduje się jednak na zmianę nazwy PGE GiEK i ogłosi sukces projektu, pomimo, że do formalnego przejścia aktywów węglowych do podmiotu będącego jednoosobową spółką SP na razie nie dojdzie.

W ub. tygodniu miały nastąpić przesłuchania kandydatów na szefów NABE in spe. Jako faworytów Business Insider i Polityka Insight wymieniali m.in. Sebastiana Golę, byłego prezesa Tauron Wytwarzanie oraz Marcina Izdebskiego, dyrektora Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych w MAP.

Tymczasem PGE ogłosiła nabór kandydatów na nowego wiceprezesa ds. operacyjnych, w miejsce Ryszarda Wasiłka, który odchodzi z końcem kwietnia. Chętni mogą składać papiery do 17 kwietnia. 

Kryteria obu konkursów są takie same. W porównaniu z konkursami przeprowadzanymi w poprzednich latach, zostały nieco obniżone. Chętny „powinien”  mieć skończone studia, pięcioletni staż pracy, 3 lata na stanowisku kierowniczym lub własnej działalności gosp. Powinien także mieć doświadczenie w branży energetycznej czy w prowadzeniu procesów inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych. A  w czasie rozmowy kwalifikacyjnej będzie poruszona kwestia jego wiedzy o zakresie działalności i sektorze w którym działa PGE.

W porównaniu z konkursami przeprowadzanymi w poprzednich latach, kryteria zostały nieco obniżone W konkursie przeprowadzanym w PGE GiEK w 2019 r.  pisano, że „dodatkowym atutem” będzie znajomość angielskiego, dyplom MBA lub tytuł naukowy (dr lub wyższy) nauk technicznych lub ekonomicznych.

Według naszych informacji wciąż trwają koalicyjno-frakcyjne targi kto ma wejść do zarządu obu podmiotów.

Źródło-wysokienapięcie.pl

Więcej o NABE

PEP 2040


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 890 razy.