Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 16 Wrzesień 2024r.
Drukuj
30.08.2022 Upamiętniono wydarzenia z 31.08.1982 r.
Dodano: 30 Sierpień 2022r. 19:55

W Gorzowie Wielkopolskim odsłonięto instalację artystyczną upamiętniającej największą w historii miasta manifestację z 31.08.1982 r.

40 lat temu Gorzowianie zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego ,delegalizacji NSZZ Solidarność, aresztowaniu i internowaniu działaczy związku.  

Odsłonięcia instalacji na skwerze Solidarności obok Katedry dokonał Prezydent RP Andrzej Duda w obecności: Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy, Szefa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego, Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka ,Biskupa Tadeusza Lityńskiego oraz Prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego.

Obecność prezydenta podczas tych tak ważnych dla miasta uroczystości wielu gorzowian doceniło i licznie przybyło na skwer Solidarności.

31 sierpnia 1982 r. Gorzów pokazał swoją niezłomność. 40 lat temu gorzowianie powiedzieli „nie” władzy komunistycznej. I dzisiaj tym wszystkim odważnym osobiście chciał podziękować Prezydent Andrzej Duda.  Podczas okolicznościowego wystąpienia Prezydent RP mówił o tym, że to także dzięki Gorzowianom udało się wygrać z władzą komunistyczną. "Solidarność zwyciężyła i jest tutaj z nami! Jest z nami w osobach bohaterów tamtych dni, ludzi Solidarności, którzy stali wtedy pod gorzowską katedrą. Solidarność jest symbolem wolnej i niepodległej Polski, nie tylko tu, w Gorzowie i w Rzeczypospolitej, ale i na całym świecie. Spotykamy się w rocznicę wydarzeń, które legły u podstaw największego na świecie związku zawodowego, a zarazem ruchu społecznego, jakim była i jest Solidarność" - powiedział  Andrzej Duda.

Tym, którzy walczyli o naszą wolność i  znanych z imienia i nazwiska prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Wśród 21 osób odznaczonych byli  zasłużoni dla Województwa Lubuskiego oraz osoby   ,które przyczynili się do przemian demokratycznych w Polsce. Miło nam poinformować, że wśród 21 odznaczonych znaleźli się: Członek Zarządu Regionu Gorzów NSZZ Solidarność Krzysztof Hańbicki (otrzymał KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI) oraz Prezes Enea Operatora w 1982 r.  Szef Ruchu Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wlkp.- Marek Rusakiewicz. (otrzymał MEDAL STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI)  „Jako ten, który dziś piastuje najważniejszy w kraju urząd, pochylam głowę przed Waszym bohaterstwem. Dziękuję, że pokonaliście komunę” -A.Duda  Podziękowano też tym bezimiennym bohaterom.

Wszystkim odznaczonym i tym Bezimiennym Bohaterom dzięki którym możemy żyć w Wolnej Polsce również dziękujemy i gratulujemy.

Szef Solidarności Piotr Duda w krótkim wystąpieniu również podziękował wszystkim którzy walczyli o Wolną Polskę-„ To dla nas ważne, że dziś jesteśmy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie także rodziła się Solidarność. Wiemy także o tym, że ta droga ku wolności nie była krótka i nie była usłana tylko różami, była zbrukana krwią polskich robotników. W 1982 r. Ludzie wyszli na ulicę by pokazać, że Solidarność żyje, również w naszych sercach i nie pozwolimy na jej delegalizacje. Gorzowianie pokazali prawdziwy charakter, że mimo zniewolenia można walczyć o swoje marzenia. Za to w imieniu NSZZ Solidarność bardzo dziękuję”

Walczących o wolność Gorzowian doceniła też Poczta Polska. Dzisiaj wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający 40. rocznicę gorzowskiego sierpnia. Widać na nim katedrę i zgromadzony wokół niej tłum mieszkańców. Na przeciwko nich stoją oddziały ZOMO.

Nasza historia: 31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie odbyła się największa w historii Gorzowa Wlkp. manifestacja. Gorzowianie protestowali przeciwko wprowadzonemu 13.12.1980 r. stanowi wojennemu ,delegalizacji NSZZ Solidarność, aresztowaniu i internowaniu działaczy związku. Data protestu nie była przypadkowa i zbiegła się z drugą rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin NSZZ Soliodarność. Podziemie Gorzowskie wezwało do udziału proteście mieszkańców miasta. Wokół Katedry zgromadziło się około 10 tys. ludzi.  Odśpiewano hymn państwowy oraz  pieśni patriotyczne. Była wspólna modlitwa, wznoszono hasła przeciwko stanowi wojennemu i upamiętniające narodziny NSZZ Solidarność. Krótko potem do akcji wkroczyła Milicja Obywatelska i oddziały ZOMO. Przy pomocy armatek wodnych, gazu łzawiącego oraz pałek próbowano zakończyć protest. Protestujący z placu katedralnego rozproszyli się w różne części miasta. W kilku punktach powstały barykady.  Przy pomocy kamieni protestujący podjęli walkę z agresorami. Zamieszki trwały do późnych godzin wieczornych i ogarnęły różne części miasta. Podczas pacyfikacji protestu Milicja zatrzymała  202 osoby. 26 osób podczas sfingowanych procesów otrzymało wyroki do czterech lat więzienia.

W czasie stanu wojennego było to jedno z największych wystąpień przeciwko komunistycznej władzy, do jakich doszło w zachodniej części Polski

Relacja TVP 3

Bitwa o wolność-TVP 3

Wcześniejsze rocznice


Wiadomość tą wyświetlono 1623 razy.