Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj

Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. . Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno - w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Za symboliczną datę święta przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Święto Solidarności i Wolności  nie jest dniem wolnym od pracy (mamy nadzieję, że to się niedługo zmieni).

W Gorzowie Wlkp. uroczyście obchodzono 41 rocznicę narodzin NSZZ Solidarność oraz 39 rocznicę protestu przeciwko stanowi wojennemu jaki odbył się w Gorzowie Wlkp. 31.08.1982 r.

Na początek obchodów, około godz. 15.00, nad centrum Gorzowa przeleciały trzy samoloty, tworząc na niebie biało-czerwoną smugę z dymu.

Następnie na skwerze 31 sierpnia 1982 r., nieopodal Katedry, odsłonięto obelisk z najważniejszymi informacjami o  manifestacji z 31.08.1982 r..

W uroczystościach brał udział  minister z kancelarii prezydenta RP, Piotr Ćwik, który zapowiedział, że udział w kolejnej 40 rocznicy planuje prezydent RP Andrzej Duda. Władze Gorzowa ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej te wydarzenie, która ma staną na miejscu obelisku.

Kulminacyjnym punktem rocznicowych obchodów była Msza Święta w Gorzowskiej Katedrze, której przewodniczył Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński w koncelebrze z Proboszczami Gorzowskich Parafii oraz Kapelana Solidarności Gorzowskiej Ks. Andrzeja Szkudlarka.

Zebrani modlili się w intencji Ojczyzny oraz osób zasłużonych na polskiej drodze do wolności. W liturgii i uroczystościach na Starym Rynku licznie uczestniczyli zaproszeni Goście, Gorzowianie, oraz Poczty Sztandarowe wśród których nie mogło zabraknąć Naszego.

Podczas dalszych uroczystości na Starym Rynku były okolicznościowe przemówienia, wręczono odznaczenia państwowe.

Miło nam poinformować, że wśród odznaczonych znalazł się nasz Kolega Ireneusz Grzegolec ( na zdjeciu poniżej), który otrzymał przyznany przez Prezydenta Złoty Krzyż Zasługi. Irek jest autorem zdjęć ze stanu wojennego w Gorzowie Wlkp. Na zdjęciu powyżej Stanisław Korabiowski i Henryk Jarmołowicz odbierają medale 100 lecia Odzyskania Niepodległości.

Wszystkim Odznaczony gratulujemy

Zgromadzeni mogli również obejrzeć rekonstrukcję historyczną w wykonaniu gorzowskiej młodzieży, przedstawiającą wydarzenia z sierpnia 1982 r.

Odbył się też uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym odczytano Apel Pamięci, a dla upamiętnienia Dnia Solidarności i Wolności oddano salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów przed Białym Krzyżem Solidarności, będącym symbolem oporu mieszkańców miasta wobec władzy komunistycznej.

Podczas uroczystości zbieraliśmy też podpisy pod inicjatywą obywatelską NSZZ Solidarność -EMERYTURA ZA STAŻ

Organizatorem rocznicowych obchodów byli: NSZZ Solidarność Region Gorzowski, Wojewoda Lubuski oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie odbyła się wielka demonstracja, a okazją była druga rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziemie Gorzowskie wezwało do udziału w niej mieszkańców miasta, m.in. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. Wokół Katedry zgromadziło się około 10 tys. ludzi.  Odśpiewano hymn państwowy i pieśni patriotyczne, była wspólna modlitwa, wznoszono hasła przeciwko stanowi wojennemu i upamietniające narodziny NSZZ Solidarność. Krótko potem do akcji wkroczyła Milicja Obywatelska, a zamieszki trwały kilka godzin i ogarnęły różne części miasta. ZOMO użyło armatek wodnych i gazu łzawiącego. Milicja zatrzymała 137 osób, a po kolejnych dniach liczba ta wzrosła do 202. W związku z tymi wydarzeniami 26 osób zostało skazanych na kary do czterech lat więzienia.

W czasie stanu wojennego było to jedno z największych wystąpień przeciwko komunistycznej władzy, do jakich doszło w zachodniej części Polski.

Wcześniejsze rocznice

Zdjęcia + Filmik Gazeta Lubuska


Wiadomość tą wyświetlono 1164 razy.