Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Kwiecień 2024r.
Drukuj

Po półrocznej przerwie  pierwszy raz w tym roku spotkali się członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubuskiego (WRDS). Aktualna sytuacja pandemiczna pozwoliła na  stacjonarne posiedzenia Rady, które odbyło się w Sali Kolumnowej Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Po powitaniu i przyjęciu porządku obrad członkowie WRDS przystąpili do jego realizacji:

1. Ochrona zdrowia w województwie lubuskim -aktualny stan i sytuacja związana ze szczepieniami. Przedstawiciel NFZ  przedstawił prezentację nawiązującą do w/w tematyki. Z prezentacji dowiedzieliśmy się między innymi, że na walkę z koronawirusem w naszym województwie do tej pory przeznaczono 517,75 mln. zł.

2.Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Przedstawiciele Departamentu Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki oraz  Departamentu Rozwoju Regionalnego  zapoznali zebranych z planami podziału funduszy przyznanych Polsce przez UE, przeznaczonych na odbudowę gospodarki po Covid-19. Poznaliśmy  budżet KPO (770 mld. zł.) oraz główne cele na które mają być przeznaczone środki na odbudowę (37 % tych środków ma być przeznaczone na zieloną transformację). Przedstawiono nam kompetencje rządu oraz samorządów w zakresie KPO. Projekt ustawy wdrożeniowej RPO w tym tygodniu ma się ukazać na stronach ministerialnych.

3.Sytuacja epidemiologiczna w kraju i województwie. Przedstawiciel Oddziału Klinicznego Chorób  zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego przekazał podsumowanie pandemii w kraju od początku jej powstania do dnia dzisiejszego.

4.Szczepienia przeciwko Covid-19. Krajowi i Wojewódzcy Konsultanci w dziedzinie epidemiologii i pracowni epidemiologii chorób zwalczanych drogą szczepień przedstawili stopień zaszczepienia w kraju i na świecie. Na dzień dzisiejszy skutecznie zaszczepionych jest 12,5 mln Polaków, w naszym województwie zaszczepionych jest ok 44 % ludności naszego regionu.

Prelegenci oraz członkowie WRDS zaapelowali o propagowanie szczepień- odporność populacyjną uzyskuje się po zaszczepieniu 80 % obywateli.

W sprawach różnych poruszono temat transformacji energetycznej i protestów Pracowników tej branży. Temat ma być przedmiotem jednego z następnych posiedzeń Rady, na którym ma być też poruszony temat demografii.

Wcześniejsze posiedzenia WRDS


Wiadomość tą wyświetlono 1257 razy.