Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Czwartek, 30 Listopad 2023r.
Drukuj

Padły kolejne rekordy wykrytych zachorowań w Polsce:

8.10.2020 -4280                 9.10.2020-4739              10.10.2020-5300

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, od soboty 10 października strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj. We wszystkich powiatach będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. "W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie "- mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od soboty10.10.2020 r. w całym kraju będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia:

  • Obowiązek zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu
  • Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej z udziałem 25 proc. publiczności,
  • Wydarzenia kulturalne w przestrzeni otwartej max. 100 osób,
  • W kinach max. 25 proc. zajętych miejsc
  • Max. 75 osób podczas imprez okolicznościowych (np. wesela)
  • Zgromadzenia do 150 osób (odległość między różnymi zgromadzeniami min. 100 m
  • W restauracjach 1 osoba na 4 mkw.

Od 15 października 2020  zostają przywrócone godziny dla seniorów. W sklepach i aptekach między 10 a 12 zakupy zrobią jedynie osoby mające co najmniej 60 lat.

 

Jest też nowa lista stref czerwonych.

W powiatach ogłoszonych jako czerwone strefy obostrzenia sanitarne są zaostrzone:

Zasłanianie ust i nosa – obowiązek też obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu lub w domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas (zdejmować je można jedynie podczas posiłków).

Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, a także stosowania środków do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy – w czerwonej strefie obowiązują limity: 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Oczywiście w pojazdach tego typu należy mieć zasłonięte usta i nos.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 mkw. Obiekty gastronomiczne mogą być czynne od 6.00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Imprezy rodzinne, w tym wesela – w czerwonej strefie w tego typu imprezie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa (ważne! zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r.).

Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób zgromadzonych musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. Na uroczystości odbywają się na zewnątrz, to może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób. Wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, a także zachować dystans 1,5 m.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w czerwonej strefie w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos
 

 

Wcześniejsze rekordy Covid 19

 


 


Wiadomość tą wyświetlono 1615 razy.