Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 04 Październik 2023r.
Drukuj
13.12.2019 -38 rocznica wojny z Narodem.
Dodano: 14 Grudzień 2019r. 11:32

38 lat temu sowiecki generał Wojciech Jaruzelski  wypowiedział wojnę własnemu Narodowi i wprowadził stan wojenny.

Tegoroczne obchody tej smutnej rocznicy w Gorzowie Wlkp. rozpoczęły się przy wejściu do zakładu karnego w Wawrowie. (13.12.1981 r. trafiło tu 57 osób, a do końca grudnia ’81 internowano tu w sumie 97 opozycjonistów).W piątkowy wieczór  działacze i sympatycy NSZZ Solidarność w obecności Pocztów Sztandarowych uczestniczyli odsłonięciu tablicy pamiątkowej, która zawisła obok wejścia do zakładu karnego. Tablica ma przypominać bohaterskie protesty członków  Solidarności i mieszkańców Gorzowa Wlkp. przeciwko wprowadzeniu przez komunistyczną dyktaturę stanu wojennego.

Po odsłonięciu tablicy uczestniczy rocznicowych uroczystości przeszli do kościoła pw. Józefa Rzemieślnika w Wawrowie, gdzie bp Tadeusz Lityński w koncelebrze z innymi kapłanami  (w tym również Kapelana Gorzowskiej Solidarności Ks. Andrzeja Szkudlarka) odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. W homilii ks. bp. nawiązał do etosu i  roli Solidarności w przemianach jakie miały na naszym kontynencie, przebaczaniu oraz aktualnej sytuacji w Naszym Kraju: „Dzisiaj w kolejną tragiczną rocznicę Stanu Wojennego warto postawić sobie pytanie, czy właściwie rozumiemy -w świetle Bożego słowa oraz nigdy nieodwołanego przykazania miłości Boga i bliźniego – etos Solidarności i jego przesłanie? Czy wystarczająco analizujemy stan naszego ducha, aby iść drogą dobra, zapominać doznane urazy, przebaczać i żyć nadzieją, której płodną matką jest Solidarność. To od niej zaczął się i ona towarzyszyła procesowi przemian na kontynencie europejskim, w naszej Ojczyźnie. Padały mury, odchodzili wszechmocni dotąd dyktatorzy, znikały zasieki z drutów kolczastych, powiewał wiatr nowej historii, nadchodził czas odnowy społecznej i zmian ustrojowych. Dziś, po latach, nie  mogą być to tylko wspomnienia z przeszłości. Niech ewangeliczna cnota solidarności, pojednania i przebaczenia żyje w polskich rodzinach i w naszych sercach, w całej naszej Ojczyźnie. Niech będzie przeciwwagą dla kłótni i podziałów, wzajemnej pogardy i mowy nienawiści”.

Po Mszy jej uczestnicy udali się do domu parafialnego, gdzie mogli wspólnie zjeść kolację oraz powspominać smutne wydarzenia, które miały miejsce 38 lat temu.  

Wcześniejsze rocznice

Ralacja Radio Gorzów

Relacja TVP 3 Gorzów


Wiadomość tą wyświetlono 2446 razy.