Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj
13.12.2018 Kolejna rocznica nocy zdrajców.
Dodano: 14 Grudzień 2018r. 09:15

W 37 lat temu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. sowiecki generał Jaruzelski wypowiedział wojnę Narodowi i wprowadził stan wojenny.

Uroczystości związane z tą smutną rocznicą rozpoczęliśmy w Gorzowskiej Elektrociepłowni, gdzie pod Pomnikiem Solidarności poświęcono replikę Sztandaru NSZZ Solidarność EC Gorzów.

Poświecenia dokonał Bp. Tadeusz Lityński. Oryginalny sztandar poświęcony 13.12.1981 r. w Gorzowskiej Katedrze przez ks. Witolda Andrzejewskiego znajdzie swoje miejsce w pamiątkowej gablocie.

Wieczorem w intencji Gorzowskiej Solidarności, ofiar stanu wojennego oraz osób represjonowanych w Kościele p.w. Św. Stanisława Kostki i Św. Antoniego z Padwy w Gorzowie Wlkp. odprawiona została  Msza Święta. Liturgii przewodniczył Kapelan Gorzowskiej Solidarności ks. Andrzej Szkudlarek. W homilii nawiązywał do słów św. Jana Pawła II. Mówił też o jedności, która w społeczeństwie jest niezbędna. Na zakończenie Mszy wszyscy odśpiewali „BOŻE, COŚ POLSKĘ”

Po Mszy jej uczestnicy w asyście Pocztów Sztandarowych przemaszerowali Pod Katedrę pod Biały Krzyż Solidarności. Krótkie wystąpienia przypomniały wydarzenia z 13.12.1981 r. w Polsce i Gorzowie Wlkp. Biały Krzyż Solidarności od tego roku ma swojego „Strażnika”- ŚP. ks. Witolda Andrzejewskiego (pomnik Kapelana Gorzowskiej Solidarności stoi obok Krzyża-uroczystość odsłonięcia pomnika nastąpiła 7.10.2018 r.)

Na zakończenie złożono wieńce, wiązanki , zapalono znicze i odśpiewano „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Relacja TVP 3

Relacja Radio Gorzów

Więcej zdjęć

Wcześniejsze rocznice

Odsłoniecie pomnika W.Andrzejewskiego


Wiadomość tą wyświetlono 3434 razy.