Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 17 Lipiec 2024r.
Drukuj

Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia Polska - podała Enea. Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł. Transakcja ma pozytywnie wpłynąć na przychody i EBITDA Enei.
 

"Na podstawie umowy spółka nabędzie 100 proc. akcji w kapitale zakładowym Engie Energia Polska, a pośrednio również 100 proc. udziałów w Engie Bioenergia sp. z o.o." - napisano w raporcie.

- Podpisanie umowy z Engie otwiera nam drogę do przejęcia Elektrowni Połaniec, która należy do grona młodszych i nowocześniejszych elektrowni systemowych w Polsce. Elektrownia Połaniec przez ostatnie lata była gruntownie i konsekwentnie modernizowana, dlatego będzie dla Enei cennym aktywem pozyskanym w optymalnej cenie. W przeliczeniu, za spełniający normy środowiskowe 1 MW mocy zapłacimy ok. 0,6 mln zł, podczas gdy średni koszt 1 MW w budowanej od podstaw elektrowni konwencjonalnej to ok. 5-6 mln zł - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Ostateczna cena za 100 proc. akcji spółki zostanie wyliczona w oparciu o ustaloną wartość przedsiębiorstwa, przy uwzględnieniu poziomu długu netto oraz kapitału obrotowego na koniec grudnia tego roku.

"Transakcja wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów i poziom EBITDA grupy, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację. Wartością dodaną akwizycji są synergie, jakie będziemy mogli zrealizować dzięki współpracy pomiędzy segmentem wytwarzania - Kozienice plus Połaniec - a segmentem wydobycia, czyli LW Bogdanka" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

Zamknięcie transakcji uwarunkowane jest uzyskaniem zgody Ministra Energii, prezesa UOKiK (na koncentrację), zrzeczeniem się prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przeprowadzeniem konwersji długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.

"Umowa przestanie obowiązywać po upływie 6 miesięcy od jej podpisania, jeśli w tym terminie nie dojdzie do nabycia 100 proc. akcji Engie Energia Polska z powodu niespełnienia warunków zawieszających" - napisano w komunikacie.Więcej w tym temacie


Wiadomość tą wyświetlono 5998 razy.