Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Zarząd Enei poinformował, że 2 grudnia 2016 roku spółka uzyskała wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji na zakup 100 proc. akcji Engie Energia Polska - właściciela Elektrowni Połaniec, których właścicielem jest francuski koncern energetyczny Engie. Udzielona Enei wyłączność będzie obowiązywała do końca 2016 r.

Jak podkreślają władze Enei spółka jest optymalnym inwestor dla Elektrowni Połaniec, która należy do Engie Energia Polska . W ich ocenie ewentualne przejęcie przez Eneę Elektrowni Połaniec pozwoliłoby na stworzenie efektywnego kosztowo i operacyjnie obszaru produkcji energii w oparciu o własny surowiec, co budowałoby przewagę konkurencyjną Grupy na rynku energii.

Jak podkreśla Enea Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce, a ważnym elementem tego aktywa jest nowoczesny blok biomasowy - jeden z największych tego typu bloków na świecie (ponad 200 MW) produkujący zieloną energię. Spółka przypomina, ze w ostatnim latach Elektrownia Połaniec zrealizowała intensywny program modernizacyjny, zwiększający sprawność produkcji energii oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. W ocenie władz Enei Elektrownia Połaniec ma także wiele cech wspólnych z należąca do Enei Elektrownią Kozienice. Jak tłumaczą obie elektrownie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju i wytwarzają energię z wykorzystaniem bloków klasy 200 MW. Głównym dostawcą surowca dla Połańca i Kozienic jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce - pierwszy blok rozpoczął pracę w 1979 r. a ostatni, ósmy, w 1983 r.

Z wcześniejszych informacji medialnych wynikało, że zakupem Engie Energia Polska oprócz Enei było zainteresowane konsorcjum chińskich inwestorów i firma Sunningwell International, która prawdopodobnie reprezentuje interesy amerykańskich funduszy. Jednocześnie media donosiły, że swoje plany odnośnie sprzedaży polskich aktywów francuski koncern miał omawiać z resortem energii.

Więcej w tym temacie

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1734 razy.