Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj

Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. . Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno - w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Za symboliczną datę święta przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Święto Solidarności i Wolności  nie jest dniem wolnym od pracy (mamy nadzieję, że to się niedługo zmieni).

Obchody święta w Gorzowie Wlkp.

W 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, na terenie PGE Elektrociepłownia Gorzów przy Pomniku Solidarności odsłonięto tablicę pamiątkową Zbigniewa Szydłowskiego przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność EC Gorzów  w latach 2002-2016  Poświecenia pamiątkowej tablicy dokonali: Kapelan Gorzowskiej  Solidarności ks. kan. Andrzej Szkudlarek oraz Duszpasterz Gorzowskich Energetyków ks. Jarosław Zagozda.

Uczestnicy uroczystości w EC mieli też  okazję spotkać się i powspominać lata 80-te, podyskutować o teraźniejszości oraz  wysłuchać okolicznościowego wystąpienia dotyczącego historii Gorzowskiej Solidarności przedstawionego przez  dr. hab. Dariusza Rymara Dyrektora Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp.

Uroczystości rocznicowe kontynuowano wieczorem. O godzinie 18:00 w gorzowskiej katedrze odbyła się uroczysta msza święta w intencji NSZZ Solidarność, której przewodniczył Kapelan Gorzowskiej  Solidarności, ks. kan. Andrzej Szkudlarek.

W pięknym  kazaniu nawiązał do ideałów sierpnia 1980 r. oraz porównał NSZZ Solidarność do drzewa, które wielokrotnie pozbawiane było korony oraz różne zawieruchy połamały mu gałęzie, ale dobre korzenie powodują powstawanie nowych silniejszych gałęzi. Odtworzył też wystąpienie Przew. Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” z  28.08.2016 r. Ks. A. Szkudlerek nawiązał też do wielkiego jego poprzednika Kapelana Gorzowskiej Solidarności Witolda Andrzejewskiego. W Liturgii uczestniczyli Posłowie RP: Jarosław Porwich i Jacek Kurzępa , przedstawiciel Wojewody, Członkowie NSZZ Solidarność , Mieszkańcy Gorzowa oraz Poczty Sztandarowe, wśród których nie mogło zabraknąć naszego. Niestety nie było przedstawicieli  Prezydenta Miasta oraz radnych miasta Gorzowa Wlkp. Czyżby ideały Sierpnia 1980r. nie były im bliskie. Po mszy św. odbyło się tradycyjne spotkanie przy Białym Krzyżu (modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy, odśpiewanie hymnu )

2015 Święto Solidarności i Wolności

Zbyszek Szydłowski

Więcej zdjęć


Wiadomość tą wyświetlono 3305 razy.