Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj
2.10.2015 Prezes Enea Centrum w zarządzie Taurona.
Dodano: 2 Październik 2015r. 08:18

Zmiany personalne w zarządzie Tauronu stały się faktem. Nowym prezesem energetycznej spółki został Jerzy Kurella, były wiceprezes PGNiG. Rada nadzorcza spółki odwołała prezesa Dariusza Luberę, a także wiceprezesów Aleksandra Grada (ds. korporacji) i Katarzynę Rozenfeld (ds. handlowych). Jednocześnie – o czym również spekulowano wcześniej – rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu złożyli Sławomir Tokarski (ds. strategii i rozwoju) i Krzysztof Zawadzki (ds. ekonomiczno-finansowych).

Nowym prezesem Tauronu został Jerzy Kurella, który w grudniu ubiegłego roku został odwołany ze stanowiska wiceprezesa PGNiG. Kurella przez kilka miesięcy kierował też gazowym gigantem po tym, jak ze stanowiska prezesa odwołana została Grażyna Piotrowska-Oliwa. Przed rozpoczęciem przygody w PGNiG stanowisko wiceprezesa piastował również w BOT Górnictwo i Energetyka oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Zasiadał także za sterami zajmującej się budową mieszkań dla żołnierzy spółki TBS Kwatera.

Oprócz Kurelli decyzją rady nadzorczej, do zarządu Tauronu weszli również Michał Gramatyka (wiceprezes ds. handlowych) oraz Henryk Borczyk (wiceprezes ds. korporacji).

Michał Sebastian Gramatyka –  prawnik, specjalizujący się w kryminalistyce, nauczyciel akademicki i samorządowiec.  Pełnił funkcję zastępcy prezydenta miasta Tychy ds. gospodarki przestrzennej. W styczniu 2013 złożył rezygnację z pełnionej od czerwca 2009 roku funkcji. Pochodzący z Tychów Prezes Enea S.A. Krzysztof Zamasz  na początku 2013 r. powołał  go na stanowisko dyrektora Departamentu Zarządzania Operacyjnego w Enea S.A. Wcześniej, przez 11 lat Michał Gramatyka sprawował mandat radnego miasta Tychy, a w latach 1998-2000 oraz od października 2006 roku do czerwca 2009 roku był przewodniczącym Rady Miasta. W 2014 z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. Był kandydatem PO w wyborach uzupełniających do Senatu w 2015, zajmując w okręgu jednomandatowym 2. miejsce (przegrał z Czesławem Ryszką z PiS). Po przegranych wyborach w marcu 2015 powierzono mu funkcję prezesa  zarządu Enea Centrum sp. z o.o.

 

Polityczna miotła karze za Brzeszcze?

Trzęsienie ziemi w zarządzie Tauronu zbiegło się z fiaskiem rozmów w sprawie kopalni Brzeszcze. Trudno nie wiązać tych dwóch wydarzeń. Wprawdzie Tauron zgodnie z wolą rządu brał udział w negocjacjach dotyczących przejęcia od tonącej KW kopalni Brzeszcze, jednak wydaje się, że zarząd katowickiej spółki próbował to zrobić na swoich warunkach. Polityczna miotła mogła więc być karą za niesubordynację. Jeżeli tak było, to zarząd został ukarany za bronienie interesu spółki, a nie interesu politycznego. Wymiana zarządu prawdopodobnie i tak odbije się na finansach tej należącej do MSP – czyli teoretycznie nas wszystkich – spółki. Za miesiąc będą miały miejsce wybory parlamentarne, w których Platforma nie jest pewna zwycięstwa. Patrząc na polityczne powiązania nowych członków zarządu Tauronu istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszła Rada Ministrów może za kilka tygodni dokonać kolejnej wymiany kadry. Powołanemu dziś zarządowi będzie trzeba więc szybko podziękować, a co za tym idzie, wypłacić odprawy.

Zmiana prezesa w Enea Centrum.

Wybory uzupełniające do Senatu.


Wiadomość tą wyświetlono 4661 razy.