Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

Obradująca w Warszawie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”(KK) udzieliła poparcia kandydatowi PiS na prezydenta Andrzejowi Dudzie. Przewodniczący Piotr Duda w imieniu KK podpisał z kandydatem na Prezydenta RP Andrzejem Dudą „Umowę programową” oraz oficjalnie udzielił mu poparcia.

Umowę podpisano piórem przekazanym Piotrowi Dudzie przez śp. Lecha Kaczyńskiego.

Obniżenie wieku emerytalnego, wyeliminowanie umów śmieciowych, podwyższenie płacy minimalnej - to tylko niektóre postulaty z „Umowy programowej” podpisanej między Dudą a Komisją Krajową.

 - Wybory prezydenckie to wybory obywatelskie, a nie partyjne. „Solidarność” w ostatnich latach wskazywała kandydata, którego Związek popierał, ale dzisiejsze spotkanie jest historyczne. Po raz pierwszy podpisaliśmy „Umowę programową” z kandydatem na prezydenta – tłumaczył podczas konferencji prasowej, przewodniczący KK.

- Umowa jest zgodna z naszymi postulatami, jest polityczną gwarancją, że prezydent Andrzej Duda będzie dbał o nasze postulaty - mówił. - Mogę powiedzieć już teraz do wszystkich członków związku oraz wszystkich pracowników: głosujcie na Dudę! Oczywiście Andrzeja Dudę...  Niezależnie od tego jak skończą się te wybory (a mam głęboką nadzieję, że je wygramy), zyskałeś coś, czego nie można kupić: zaufanie obywateli i członków "Solidarności". Mam nadzieję, że wygrasz te wybory! –  odniósł się do Andrzeja Dudy przewodniczący. Kandydat na Prezydenta RP, Andrzej Duda, podziękował „Solidarności” za poparcie.

- „Godne życie w bezpiecznej Polsce” to nie tylko hasło, ale wizja.  Gospodarka, podatki powinny sprzyjać obywatelom, a tak się nie dzieje. Jako Prezydent RP chciałabym stać na straży dialogu społecznego i być jego patronem. Wierzę, że dialog jest możliwy i, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zacząć wspólnie go realizować – mówił Andrzej Duda.

Umowa zobowiązuje kandydata m.in. do działań na rzecz obniżenia wieku emerytalnego oraz korzystnych dla pracowników zmian w prawie pracy.


Przed rozpoczęciem obrad KK Andrzej Duda i  Piotr Duda złożyli wspólnie kwiaty przy grobie patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Komisja Krajowa zaapelowała też do członków i sympatyków „S”, członków ich rodzin i wszystkich, którym bliska jest idea społeczeństwa obywatelskiego, o poparcie Dudy. Według władz „S” program kandydata PiS jest najbliższy programowi związku, a umowa programowa jest gwarantem jego realizacji.

Senator Jerzy Chróścikowski Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" podziękował za dotychczasowe wsparcie protestu- „zielonego miasteczka” które stoi przed gmachem kancelarii premiera od 14 lutego 2015 r. (fakt zupełnie pomijany przez media). Protestujący domagają się m.in. zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom.

Były podziękowania od Solidarności Oświatowej i Ochrony zdrowia za tak liczne poparcie ich protestów.

Słowa podziękowania padły też od Solidarności PGNiG. Stanowisko przyjęte przez KK i zapowiedź manifestacji w Warszawie spowodowały zmianę postępowania pracodawcy i powrót do konstruktywnego dialogu.

Treść umowy programowej

Relacja TV

Poprzednie posiedzenia KK


Wiadomość tą wyświetlono 2550 razy.