Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Sobota, 24 Luty 2024r.
Drukuj

W Poznaniu odbyło się cykliczne spotkanie dotyczące problemów występujących w Enea Centrum zgłoszonych przez stronę społeczną. Tematyka spotkania:

1. Wysokość premii rocznej wypłaconej w Enea Centrum. Pracodawca przedstawił analizę pokazującą dlaczego Pracownicy przeniesieni do Enea Centrum dostali niższą premię roczną niż w latach poprzednich. Strona związkowa podkreśliła, że jest to kolejny przykład niedotrzymania obietnic podczas przenoszenia Pracowników .Nikt na niczym miał nie stracić.

2.Wyrównywanie dysproporcji płacowych. Przedstawiono prezentację pokazująca nowy model wynagradzania w Enea Centrum. Prezentacja zawierała między innymi różnice w wysokościach płac zasadniczych w pionach : FK, OK, JT, HR. Projekt nowego modelu płac zasadniczych ma na celu zmniejszenie dysproporcji płacowych nie tylko poprzez ich podnoszenie. W czerwcu plan ma zostać ukończony i poddany konsultacjom.

3.Chaos wynikający z braku szkoleń związanych z wprowadzaniem nowych systemów informatycznych. Pracodawca dużym nakładem sił i środków planuje szkolenia w  tym zakresie. W ocenie związkowej brak szkoleń i błędy nowych systemów powodują nawarstwianie się prac, z którymi niektóre komórki nie są w stanie sobie poradzić. Nadgodziny, nerwy, stres, brak przerw relaksacyjnych ( 5 min. po każdej godzinie pracy przy komputerze) doprowadzają już do zwolnień chorobowych od psychiatry.

4. Godziny pracy Biur Obsługi Klienta. Pracodawca nadużywając zapisów Regulaminu Pracy chce wprowadzić na siłę od lipca 2015 r. nowe godziny pracy BOK. ( 9.00-17.00). Spowoduje to wielkie komplikacje związane z życiem rodzinnym.( wiele przedszkoli i żłobów czynne jest tylko do 16.00) Strona związkowa poprosiła o ponowne przeanalizowanie konieczności całotygodniowej pracy BOK-ów w tych godzinach. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że analiza taka została zrobiona, oraz ,że godziny otwarcia BOK-ów nie oznaczają konieczności pracy wszystkich Pracowników w tych godzinach. Przedstawiono też plany dotyczące odciążenia BOK-ów poprzez Contact Center, i e-bok.

Padło też pytanie dlaczego Coll Center w Policach zlikwidowano a taka sama komórka powstała w Poznaniu. Jako powód przeniesienia podano sprawne zarządzanie.

5.Obsługa prawna w Enea Centrum. Przedstawiono projekt centralizacji obsługi prawnej w grupie Enea. Racjonalizacja związana z wprowadzeniem projekty doprowadziła do  oszczędności rzędu 40 %.

6.Złe rozliczanie budżetów związkowych. Błędy w księgowaniu zostały już naprawione. Budżetami związkowymi zajmuje się też specjalnie do tego celu powołany zespół.

7. Ekwiwalent za deputat energetyczny dla emerytów i rencistów- zagrożony termin pierwszej raty-15 maj 2015 r. Pracodawca zrobi wszystko by dochować tego terminu.

8. Porozumienia zmieniające kolejna edycja. Zmiana struktury organizacyjnej powoduje konieczność aktualizacji umów o pracę. Strona związkowa ma nadzieje, że psychoza związana z ostatnią akcją wręczania porozumień zmieniających już się nie powtórzy. Definicje miejsca pracy i miejsca wykonywania pracy zgodnie z zaleceniami PIP znajda się w umowach o pracę. Informację w tym temacie mamy otrzymać na następnym spotkaniu.

9. Na następnym spotkaniu ma też być omawiany temat długoletnich umów śmieciowych.

 

Protest Pracowników BOK

Poprzednie spotkania w Enea Centrum

 

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 3733 razy.