
Dodano: 12 Marzec 2015r. 18:56
Przedstawiciele zarządów Enea S.A. Enea Operatora i Enea Centrum spotkali się w Baranowie ze stroną społeczną by rozmawiać o postulatach zgłoszonych przez związki zawodowe. Tematyka spotkania:
1. Brak zapisów mówiących o miejscu pracy w porozumieniach zmieniających Pracowników przenoszonych do Enea Centrum w ramach projektu CUW. Psychoza jaką stworzyli pracodawcy spowodowała, że pracownicy podpisali niekorzystne dla nich zapisy. Strona związkowa domaga się uaktualnienia umów o pracę o zapis mówiący o miejscu pracy , czyli miejscowości w której pracownik zaczyna i kończy pracę. Co powinna zawierać umowa o pracę jasno określają zapisy ZUZP-Art. 17pkt.10-„Pracodawca angażując pracownika do pracy sporządza na piśmie umowę o pracę, która określa: strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce pracy, miejsce wykonywania pracy”. Obecne umowy w Enea Centrum niezgodne są z zapisami ZUZP. Strona pracodawcy oświadczyła, że związki zawodowe złożyły donos w tej sprawie do PIP w Poznaniu, w związku z tym poczekajmy na wyniki prac PIP.
2. Gwarancje zatrudnienia a porozumienia zmieniające w Enea Centrum. Zapis z porozumienia zmieniającego „ Strony niniejszym znoszą z dniem …. wszystkie łączące je warunki pracy i płacy wynikające bezpośrednio z dotychczas obowiązującej Pracownika umowy o pracę” stwarza duże niebezpieczeństwo utraty uprawnień jakimi byli objęci pracownicy przed podpisaniem porozumień zmieniających. Pracodawcy przekazali, że w pismach kierowanych do związków zawodowych starali się rozwiać obawy u utracie uprawnień. Niestety opinie wyrażane w tych pismach są nie jednoznaczne i pozostawiają pole do „popisu” prawnikom. Oczekiwaniem strony związkowej jest potwierdzenie nabytych uprawnień w umowach o pracę.
3.Brak porozumienia przy przenoszeniu Pracowników do Enea Centrum ( art. 23 KP). Strona pracodawcy podkreśliła, że na moment przejścia do CUW nie ingerowano w warunki zatrudnienia, i w związku z tym nie mieli obowiązku zawieranie porozumienia dotyczącego przejścia do CUW.. Na moment przejścia nie zmieniano, ale nazajutrz już tak. (degradacje, obniżenie płac, zasadniczych). Stosując kruczki prawne pracodawcy obchodzą prawo. Pracodawcy podkreślili, że działają zgodnie z prawem.
4.Wyzwania Enea Operatora w zakresie zatrudnienia. Przedstawiono analizę przedstawiającą starzenie się Pracowników Operatora-emerytury, oraz zamierzenia w zakresie odtwarzania kadr technicznych. Mają być podjęte działania w zakresie odmłodzenia kadr, ma to być powiązane z efektywnością kosztową. Strona społeczna liczy, że trend polegający na stałym zmniejszaniu zatrudniania (kolejne edycje PDO) zostanie wreszcie zatrzymany.
5.Chaos w obsłudze klienta. Wprowadzanie nowych systemów informatycznych , bez odpowiednich szkoleń spowodowało powstanie chaosu, który jest źle oceniany przez klientów i Pracowników grupy Enea. Przedstawiano poszczególne fazy projektów , z komentarzem, że nazywanie ciężkiej pracy osób zaangażowanych we wdrażanie projektów chaosem jest bardzo krzywdzące. Podkreśliliśmy, że nie twierdzimy ,że za powstały chaos odpowiedzialni ją szeregowi Pracownicy, którzy często pracują w nadgodzinach ( których nie pozwala im się wykazywać). Wina naszym zdaniem leży w złej organizacji pracy, związanej z wprowadzeniem zmian. Podsumowano, ze sytuacja się poprawia ale do ideału jeszcze trochę brakuje.
6 CUW. Przedstawiono analizę funkcjonowania Centrum Usług Wspólnych w pierwszą rocznicę powstania. Zapoznano nas z historycznymi uwarunkowaniami, starymi i nowymi problemami oraz przedstawiono analizę potrzeb i obaw Pracowniczych. Krótko omówiono świetlaną przyszłość CUW w grupie Enea. Naszym zdaniem wiele błędów można było uniknąć zawierając porozumienie w sprawie przenoszenia Pracowników do CUW, oraz uwzględniając opinie Pracowników.
Porozumienia zmieniające-psychoza
Wiadomość tą wyświetlono 2992 razy.