Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Kwiecień 2024r.
Drukuj

 

Górnicy i nie tylko protestują przeciwko rządowym planom likwidacji kopalń.

13.01.2015 Protest dotyczył  12 kopalń należących do Kompanii Węglowej (KW). Do protest przyłączyły się kopalnie Bielszowice, Halemba-Wirek, Piast i Piekary. Łącznie pod ziemią protestuje obecnie ok. 2200 górników.

14.01.2015 Już we wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. O 14.00 po zakończeniu porannej zmiany do akcji dołączyli górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Rano po nocnej zmianie protest rozpoczęli górnicy z kopalni Ziemowit w Lędzinach. Obecnie w akcjach protestacyjnych na dole i na powierzchni zakładów górniczych uczestniczy około 2,5 tysiąca górników i pracowników KW

Akcję protestacyjną rozpoczęli również pracownicy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji KW SA. Po zakończeniu pierwszej zmiany nie opuszczają swoich miejsc pracy. W proteście bierze udział ok. 150 pracowników. Są to zarówno osoby zatrudnione w siedzibie ZIT w Rybniku oraz w budynku w Tychach, jak i osoby świadczące pracę w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej, a także w siedzibie zarządu spółki. 

Prowadzony od kilku dni protest nie ogranicza się do kopalń. W Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Zabrzu, Gliwicach, Brzeszczach i innych miastach niemal każdego dnia są organizowane manifestacje, pikiety i blokady dróg. W środę jedne z największych odbyły się w Rudzie Śląskiej i Bytomiu. Udział w nich wzięli pracownicy kopalń, ich rodziny oraz mieszkańcy. Na transparentach pojawiły się napisy: "Ruda Śląska chce żyć", "Bytom chce żyć". W bytomskim pochodzie jechał również karawan z klepsydrą "Ś.P. Bytom 2015 rok".

- Konflikt rządu z górnikami to efekt wieloletnich zaniedbań kolejnych ekip rządowych, jak również stylu prowadzenia negocjacji w obecnej sytuacji. Ekipa Donalda Tuska i Ewy Kopacz przez wiele miesięcy kupowały spokój społeczny przed eurowyborami i wyborami samorządowymi deklaracjami, że nie ma mowy o zamykaniu kopalń. Obecne zamiary ogłosiła górniczym związkom zawodowym za pośrednictwem mediów. Zdaniem związkowców, to zwykłe oszustwo!

– Tak jak deklarowaliśmy, konflikt górniczych związków zawodowych będzie konfliktem z całą “Solidarnością”, tym bardziej, że podobna i bardzo napięta sytuacja występuje w innych branżach. M.in. w energetyce, gdzie trwa proceder “wyrzucania” dotychczas obowiązujących układów zbiorowych, w Przewozach Regionalnych, w PKP Cargo, gdzie trwa referendum strajkowe.

Rzecznik prasowy przewodniczącego KK Solidarności Marek Lewandowski.

Poparcie KSE NSZZ Solidarność

Poparcie KM Enea

Poparcie KM Tauron

Inwestowanie w likwidację miejsc pracy

A.Duda w Parlamencie UE o planach likwidacji kopalń

Nigel Farage masakruje Tuska: "Jesteś najnowszym polskim emigrantem"

M.Sokołowska wiedziała gdzie są zdrajcy

"Tam gdzie da się żyć" tego nie zobaczysz w TV

Setki tysięcy ton rosyjskiego węgla zalewa Polskę.

Zamknąć Tuska nie kopalnie


Wiadomość tą wyświetlono 3217 razy.