Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj
9.12.2014 GŁOS LUDU Z ENERGOBUDU.
Dodano: 9 Grudzień 2014r. 11:35

List otwarty  Pracowników  Energobud Oddział Gorzów Wlkp.

Szanowni Państwo. Piszę ten list w imieniu pracowników EP PUE Energobud Leszno oddział Gorzów Wlkp. o bardzo niepokojących sprawach, które miały miejsce w ostatnim czasie nie tylko w Naszym Oddziale.

Jako pracownicy, którzy identyfikują się z firmą jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacjami, które po zmianie Zarządu następują w naszej firmie. Te niezrozumiałe „akcje” wprowadzają napięcie między Zarządem,  a pracownikiem. Chcielibyśmy naświetlić niektóre z nich.

Pierwsza taka sytuacją, jest zmniejszenie wypłacanej od wielu lat nagrody z okazji Dnia Energetyka. Decyzją Zarządu pozbawiono Nas dużej części tej nagrody. Gdy od wielu lat nasi pracownicy brali czynny udział w usuwaniu skutków awarii (Szczecin, Rawicz, Gorzów Wlkp.) czuliśmy się potrzebni. Po takim potraktowaniu naszego wkładu w rozwój firmy i grupy kapitałowej jesteśmy zbulwersowani i zniesmaczeni podejściem Zarządu. Tłumaczenie Zarządu – straty zakładu. Złożono deklarację, że pod koniec roku powrócimy do rozmów, które pozwolą wyrównać powstałą stratę. Cały czas mamy nadzieję że do tego dojdzie.

 Drugą sytuacją bardzo kontrowersyjna- zabranie naszym pracownikom dodatku za prowadzenie i obsługę samochodów służbowych. Ten dodatek był nam wypłacany na podstawie porozumień od 2001 roku. Na spotkaniu w Gronówku 14.10.2014 r. Zarząd poinformował ,że diagnozuje sytuację i temat zostanie załatwiony. Niestety do dziś temat nie został załatwiony ( nikt nie dostał wyrównania i tym samym pracownicy stracili na wynagrodzeniach).Tłumaczenie, zła sytuacja finansowa. Jest to tym bardziej dziwne ,że na w/w spotkaniu w Gronówku Zarząd poinformował ,że sytuacja finansowa po zmianie Zarządu polepsza się.  Chcielibyśmy nadmienić że nie wytłumaczono Nam dlaczego zaprzestano wypłat tego dodatku. Pamiętamy że podobna sytuacja miała miejsce w Enea Operator, tam jednak pracodawca porozumiał się z pracownikami (przez stronę społeczną) i włączył ten składnik do wynagrodzenia zasadniczego. W naszej sytuacji, takie ustalenia nie miały miejsca i jest to bardzo źle postrzegane przez naszych pracowników. Stanowi on czynnik niepokoju, irytacji,  a w niedalekiej przyszłości również spadku zaangażowania w wykonywanie naszych obowiązków.

Na  koniec zostawiliśmy sprawę związaną z narzucaniem odpracowywania wigilii 2014 r. Zarząd z nieznanych nam powodów próbuje narzucić niezgodną z prawem decyzję o ustalenia dnia wolnego, który trzeba odpracować 20 lub 27 grudnia 2014 r. Stanowi to złamanie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy:

 ROZDZIAŁ  III CZAS PRACY Art. 8

2.Czas pracy dla pracowników ENEA wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy od godz. 7.00 do godz. 15.00, przy zachowaniu wszystkich sobót wolnych, w jedno miesięcznym okresie rozliczeniowym.

10.Rozkłady czasu pracy dla zespołów pracowników, komórek i jednostek organizacyjnych w razie konieczności podyktowanej wyjątkowymi przypadkami, ustala kierownik jednostki organizacyjnej spółki w porozumieniu z jednostką organizacyjną związku w Regulaminie Pracy.

Z tego co wiemy żadnego porozumienia  ze związkami zawodowymi w tym temacie nie było. Jednostronna decyzja Zarządu w tym temacie jest niezgodna z prawem i nie zamierzamy się jej podporządkować.

Jesteśmy długoletnimi pracownikami , od początku powstania Energobudu nie zdarzyło się aby pracownicy w naszym  jak i pewnie w innych oddziałach, patrzyli w przyszłość z taką  niepewnością i  obawą o miejsca pracy. Tak niestety się dzieje teraz.  Zbliżające święta i nowy rok zawsze były okresami wyciszenia, oraz przygotowania do radosnego spędzenia Świąt Bożego Narodzenia. Panowie swoimi decyzjami zakłócacie tą atmosferę.

Szanowni Państwo jako pracownicy wykwalifikowani, doświadczeni, uważający się za świadomych obywateli, prosimy nie traktować Naszych problemów obcesowo i nie postponować nas i  naszego zaangażowania w rozwój całej Grupy Kapitałowej ENEA. Pomimo że jesteśmy pracownikami Grupy Enea i Energobudu po takich ruchach Zarządu i braku reakcji „kolegów po fachu” z Poznania nie czujemy się 100% pracownikami tej Grupy.

Prosimy o odniesienie się do przedstawionych zagadnień do naszych przedstawicieli w NSZZ Solidarność.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i nadchodzącym Nowym Rokiem mając świadomość zbliżających się trudnych decyzji ze strony Zarządu, życzymy Państwu dużo zdrowia oraz  spełnienia wszystkich założeń biznesowych ukierunkowanych na poprawę finansową jak i pracowniczą w naszym zakładzie.

 

Z poważaniem oddani pracownicy

EP PUE Energobud Leszno Oddział Gorzów Wlkp.

Więcej o problemach Energobudu.

 


Wiadomość tą wyświetlono 5403 razy.