Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Czwartek, 30 Listopad 2023r.
Drukuj
14.10.2014 O problemach w Energobudzie.
Dodano: 15 Październik 2014r. 09:28

Z inicjatywy strony społecznej w siedzibie Energobudu w Gronówku doszło do spotkania z Zarządem spółki. Po krótkim przedstawieniu się uczestników spotkania przystąpiono do prezentacji problemów jakie nurtują Pracowników Energobudu :

1.Brak środków czystości w niektórych Oddziałach. Środki czystości za pierwsze półrocze zostały wydane w styczniu 2014 r. W lipcu nie wydano środków na drugie półrocze. Zarząd wyjaśnił ,że zamieszanie powstało w związku z centralizacja zakupów przez BHU w ramach programu „Dobre zakupy”. Zapewniono nas ,że środki czystości zostaną wydane do 24 .10.2014 r.

2.Wynagrodzenie za pracę w dni wolne. Niektóre Oddziały stosowały dziwne sposoby wynagradzania i ewidencjonowania pracy w nadgodzinach w dni wolne. Formy te były niezgodne z zapisami w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (ZUZP). Strona pracodawcy nie chciała się tłumaczyć za poprzedni Zarząd i przyznać , że łamane było prawo. Od teraz wszystko ma być zgodne z zapisami ZUZP.

3.Dodatki za prowadzenie samochodów służbowych. W niektórych Oddziałach kierowcom zabrano dodatek za prowadzenie pojazdu , wiąże się to ze zmniejszeniem wynagrodzeń dla tych osób. W odpowiedzi usłyszeliśmy ,ze temat jest bardzo obszerny , w tej chwili są zbierane dane z poszczególnych Oddziałów. Strona społeczna domaga się wyrównania powstałych strat finansowych dla zainteresowanych pracowników.

4.Sorty mundurowe. Uzgodnienia ze stycznia dotyczące odzieży nie są realizowane. Strona pracodawcy poinformowała, że uzgodnienia były zawarte w prot. dodatkowym nr 25 do ZUZP, który ostatecznie nie wszedł w życie ( strony nie wysłały go do PIP celem zarejestrowania).

5. Sytuacja finansowa Energobudu. W krótkiej odpowiedzi usłyszeliśmy ,że wyniki finansowe się polepszają.

6.Zmiany kadrowe na stanowiskach kierowniczych. Odp. Pewne działania nie zostały jeszcze sformalizowane. Zarząd ma pewną wizję do której potrzebne są zmiany kadrowe. Na obsadę powstałych wakatów nie będzie procedur konkursowych.

7. Ład korporacyjny. Dlaczego Energobud ma ratować BHU , kupując materiały drożej niż na wolnym rynku. Podano kilka przykładów w tym temacie. Zarząd sprawdzi przekazane informacje.

8.Ewentualne przeniesienie Pracowników kadr i finansów do Enea Centrum w ramach projektu CUW. Odp. Jest to proces grupowy, na dzień dzisiejszy nie mają wiedzy w tym temacie.

9.Dodatek stażowy dla Pracowników Oddziału Szczecin. Sprawa została pozytywnie załatwiona ( rekompensata finansowa ).

10.Fundusz motywacyjny. Odp. Fundusz do tej pory nie funkcjonował zgodnie z przyjętymi zasadami. We wrześniu została dokonana ocena Pracowników , osoby wyróżniające dostaną premię kwartalną.

Zarząd poinformował ,że spotkania będą kontynuowane w ramach spotkań kwartalnych.

22.09.2014 Pismo KM NSZZ "S" do Zarządu Energobudu

Odp. Zarządu Energobudu na w/w pismo

 


Wiadomość tą wyświetlono 3055 razy.