Dodano: 20 Listopad 2013r. 08:08
Pan Bóg najlepiej wie, kiedy kogo zabrać - mawiała matka błogosławionego księdza Jerzego, kapelana "Solidarności". Marianna Popiełuszko zmarła w wieku 93 (103) lat.
Marianna Popiełuszko nigdy nie bała się śmierci. Gdy ktoś w jej rodzinnej miejscowości Okopy odchodził na wieczny spoczynek, to właśnie ona organizowała modlitwy przy zmarłym. Razem z dziećmi, które słuchały pieśni żałobnych, śpiewanego Różańca i oficjum za zmarłych, które zgodnie z miejscową tradycją przez trzy dni ludzie śpiewali w domu przy otwartej trumnie.
Marianna Popiełuszko - według niektórych źródeł urodziła się w 1920 roku. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym podany jest jednak rok 1910. W 2010 roku uroczyście obchodzono jej setne urodziny. Ks. Jerzy Popiełuszko był jednym z jej pięciorga dzieci. Matka ks. Jerzego mieszkała w Okopach z rodziną jednego z synów.
Po zabójstwie syna przez SB w 1984 r. uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami „Solidarności" i pielgrzymkach ludzi pracy na Jasną Górę. W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej - przypomina NSZZ "Solidarność". Marianna Popiełuszko była w 2011 r. Człowiekiem Roku "Tygodnika Solidarność" za "trwanie na straży pamięci o księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy".
W 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał jej tytuł "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". W czerwcu 2013 r. Marianna Popiełuszko odebrała w Toruniu tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego - regionu związanego z miejscem męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" ogłosił żałobę w Związku do dnia pogrzebu czyli do soboty 23 listopada. Piotr Duda zwrócił się z apelem do wszystkich struktur naszego Związku o wywieszenie flag związkowych. W Gdańsku na budynku "Solidarności" flaga Związku została opuszczona do połowy masztu. - Jest nam żal, bardzo smutno, bo odeszła osoba bardzo wartościowa i jak z każdą śmiercią, trudno jest się nam pogodzić z tą stratą - powiedział szef KK.
Uroczystości pogrzebowe Marianny Popiełuszko odbyły się 23.11.2013 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Nabożeństwu przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Wśród obecnych byli m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź , przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda oraz wszyscy wcześniejsi przewodniczący (L. Wałęsa, M. Krzaklewski, J. Śniadek). Matkę ks. Jerzego żegnała rodzina, okoliczni mieszkańcy, lokalne władze.
Na rynku w Suchowoli, gdzie znajduje się pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, oczekiwały przed mszą liczne poczty sztandarowe i delegacje "Solidarności". Związek był zaangażowany w organizację uroczystości pogrzebowych.
Zmarłą wspominano we wszystkich wystąpieniach w czasie uroczystości pogrzebowych. W homilii metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział, że Marianna Popiełuszko „stała się współmęczenniczką syna męczennika”. Opisując jej życie mówił, że była „matką, świadkiem wiary, Polką i Podlasianką”.
- Niezwykłość przejawia się często przez to, co zwykłe. Bóg mówi także przez zwykłych, prostych ludzi. Oni często niosą zapalone pochodnie, ich wiara dla innych jest lampką oliwną pokazującą drogę życia pośród ciemności – mówił abp Ozorowski.
Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda powiedział, że związek dziękuje Mariannie Popiełuszko za całe jej życie i za księdza Jerzego - kapelana "Solidarności". Jak mówił, po jego śmierci "Solidarność" całą swoją miłość przelała na jego matkę, która "przez całe życie kontynuowała testament" swego syna, uczestnicząc w pielgrzymkach ludzi pracy.
- Mamo Marianno, Solidarność żyje i ty będziesz żyła w sercach Solidarności na zawsze. My o tobie nie zapomnimy - powiedział Duda i dodał, że na kolejnych pielgrzymkach ludzi pracy na Jasnej Górze, z myślą o zmarłej zawsze będzie zostawiane puste krzesło i białe róże, które tak lubiła.
Listy kondolencyjne nadesłali m.in. prezydent , premier i wielu kościelnych hierarchów. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz napisał m.in., że Marianna Popiełuszko "stała się symbolem matki cierpiącej, która oddaje swojego syna Bogu i strzeże wiernie duchowego dziedzictwa, któremu on służył".
Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski kondolencje papieża Franciszka po śmierci Marianny Popiełuszko przekazał nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore. "Ojciec Święty Franciszek, poinformowany o śmierci Pani Marianny Popiełuszko, łączy się duchowo z tymi, którzy połączeni we wspólnej modlitwie dziękują Bogu za Jej piękne i długie życie, oddane Bogu, Kościołowi i Rodzinie"
"Ojciec Święty poleca Zmarłą Bożej łaskawości i wstawiennictwu Jej błogosławionego Syna. Najbliższej Rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej składa wyrazy współczucia i z serca błogosławi" - napisał Celestino Migliore.
"W związku z odejściem do wieczności Pani Marianny Popiełuszko, Matki Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, pragniemy przekazać wyrazy solidarności oraz modlitewnej i braterskiej jedności" - czytamy na stronie Episkopatu. "Odchodzi z tego świata „ikona" Matki (...). Zawsze wspierała modlitwą i aprobowała duszpasterską i społeczną działalność Syna, choć przeczuwała, że za swoją postawę i przekonania może zapłacić najwyższą cenę" - głosi tekst kondolencji, które zostały też odczytane w czasie uroczystości w Suchowoli.
Marianna Popiełuszko spoczęła na cmentarzu w Suchowoli w rodzinnym grobowcu. W 2002 roku pochowano tam jej męża Władysława Popiełuszko, który zmarł w wieku 92 lat.
Relacja TV z uroczystości pogrzebowych.
Wiadomość tą wyświetlono 10615 razy.