Dodano: 15 Marzec 2013r. 17:14
W Poznaniu odbyły się rozmowy dotyczące płac w Enea Operatorze. Na początek strona społeczna przeżyła szok- na spotkanie przybyło dwóch członków zarządu Operatora: Grzegorz Kiczmachowski oraz Artur Kowalczyk ,a w końcowych negocjacjach uczestniczył również trzeci członek zarządu Jakub Kamyk.(sytuacja niespotykana od dłuższego czasu w Operatorze).
1. Spotkanie rozpoczęło się od nerwowej atmosfery związanej z jednostronną decyzją pracodawcy wypłacającą niewykorzystane rezerwy funduszu wynagrodzeń z 2012 bez stosownych uzgodnień ze stroną społeczną. Przedstawiciele pracowników podkreślili ,że kwota ta jest przedmiotem sporu płacowego i jednostronna decyzja pracodawcy stanowi złamanie zapisów zawartych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Przedstawiciele pracodawcy stwierdzili ,że niczego nie złamali a sporu zbiorowego nie ma, bo nie ma już pieniędzy z 2012 r Strona pracodawcy twierdziła też ,że spotkali się tu by rozmawiać o płacach w 2013 r, nie cofając się do roku 2012 r. Ostatecznie po naleganiach strony związkowej przedstawiono rozliczenie w jaki sposób kierujący komórkami organizacyjnymi rozdysponowali rezerwy roku 2012 r. Przeznaczono je na cztery podstawowe cele:
-Ekwiwalent za wypłacone w latach poprzednich nagrody z tytułu wykrycia nielegalnego poboru energii.(domagaliśmy się by kwoty te nie pochodziły z fundusz wynagrodzeń -zgodnie z zapisami ZUZP).
-Zarządzanie przez cele-nagrody dla osób zaangażowanych w ten program.
-Kluczowe projekty- nagrody dla osób pracujących przy projektach.
-Nagrody dla osób wyróżniających się.
2.Następnie strony przystąpiły do kontynuacji rozpoczętych 28 lutego negocjacji płacowych dotyczących roku 2013 r. Po negocjacjach ustalono kompromis . który nie do końca był przez nas akceptowalny. Żeby pomóc stronie związkowej w podjęciu odpowiedniej decyzji przedstawiciel zarządu poinformował ,że dzisiejsze ustalenia jeżeli nie zostaną podpisane mogą później ulec zmianie. ( promocja się skończyła , trzeba było brać jak dawaliśmy –doświadczenia z negocjacji z lat ubiegłych). W Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność nie było jednomyślności, więc skorzystano z konsultacji telefonicznych ze wszystkimi członkami KM. Zdecydowana większość członków KM opowiedziała się za podpisaniem się pod wypracowanym kompromisem , i tym sposobem wszyscy członkowie Prezydium KM obecni na negocjacjach podpisali się pod stosownym porozumieniem. Uzgodniono ,że podwyżka płac zasadniczych wyniesie 2,2 % . Jednakowa kwota wynikająca z tego wskaźnika przypadająca na pracownika trafi do komórek organizacyjnych , gdzie wspólnie ze związkami w Oddziałach Dystrybucji zostaną ustalone szczegółowe zasady przeszeregowań płaca zasadniczych. Uzgodniono też tabelę wynagrodzeń płac zasadniczych na 2013 uwzględniającą wskaźnik 2,2 %. Ewentualne przekroczenie wskaźnika będzie możliwe tylko na fundusz motywacyjny.
3.Ustalono wysokość nagrody na Dzień Energetyka w 2013 r.
4.Poinformowano nas również ,że zgodnie z życzeniem strony związkowej premia roczna w Operatorze została dzisiaj przelana na konta pracowników.
5. Przedstawiciele pracodawcy chcieli również uzgodnić treść prot. dodatkowego nr 8 do ZUZP aktualizującego zapisy dotyczące odpraw emerytalnych (dostosowujące je do nowej ustawy emerytalnej) , oraz zmiany do Regulaminu Pracy Operatora. Przedstawiciele NSZZ Solidarność nie mając stosownych decyzji KM w tych tematach odmówili podpisania tych dokumentów.
Szczegóły do uzyskania w siedzibach związku.
Wiadomość tą wyświetlono 3367 razy.