Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

W Smolęcinie obradowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Enea. Tematem , który zdominował posiedzenie Komisji były uzgodnienia  jakie poczyniły cztery organizacje związkowe z zarządem Operatora w sprawie warunkowej wypłaty premii świątecznej. Warunkiem uruchamiającym tą wypłatę była zgoda na wniesienie do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy  Funduszu Motywacyjnego.

 

Szantaż zastosowany przez zarząd tj. premia za zmiany w ZUZP w związku ze zbliżającymi się świętami został przyjęty przez inne związki. KM NSZZ Solidarność Enea  zdecydowanie jest za wypłaceniem premii świątecznej i pod takim dokumentem  z wielką chęcią się podpiszemy. Jednak warunkowanie wypłaty tych środków od zgody na zmiany w ZUZP uważamy za niedopuszczalne. Kupczenie jest metodą działania tego zarządu , jednak wykorzystywanie okresu świątecznego do osiągania swoich  celów jest haniebne.  Apelujemy o prawdziwy a nie pozorowany dialog. Kupczeniem i szantażem nie doprowadzimy do porozumienia. Prawdziwy dialog w grupie Enea jest możliwy, przykładem takiego dialogu jest spółka Enea Centrum. Polecamy korepetycje jak się go powinno prowadzić u Pani Dyrektor Aliny Dembińskiej.

Naszą odpowiedzią na takie działanie pseudo menadżerów z Operatora jest ogłoszenie gotowości strajkowej na terenie działania  Enea Operator. W Operatorze prowadzone są obecnie dwa spory zbiorowe, jeden z nich dotyczy żądania płacowego. Zgodnie z ustawą o rozwiazywaniu sporów zbiorowych przeszliśmy już etap rokowań oraz przeprowadziliśmy referendum strajkowe. Minister Pracy i Polityki Społecznej wyznaczył Mediatora . 14.12.2012 odbędą się mediacje w sporze płacowym w Operatorze, od wyniku tych rozmów  uzależniamy dalsze prowadzenie akcji protestacyjno-strajkowej.

Będziemy walczyć o wypłacenie wszystkich wolnych środków będących na funduszu wynagrodzeń( ponad 20 mln. zł.) Tą droga apelujemy o poparcie każdej akcji protestacyjno-strajkowej jaką ogłosimy.

Zostaliśmy sami , pozostałe związki „ dogadały się z zarządem”, jednak my już wielokrotnie udowodniliśmy ,że  potrafimy walczyć o właściwe zabezpieczenie interesów Pracowników. Nie poddajemy się ,szantażom i innym tego typu manipulacjom. Wiemy po prostu kogo reprezentujemy. Do NSZZ Solidarność należy więcej Pracowników niż do czterech pozostałych organizacjach razem wziętych.

Inna tematyka poruszana podczas zabrania KM:

1. Przejęcie protokołu z ostatniego zebrania.

2.Sprawozdanie z działalności  Prezydium KM.

3. Podsumowano prowadzone spory zbiorowe oraz możliwe dalsze scenariusze z nimi związane.

4. Omówiono projekt zmian do planu  wspólnej działalności socjalnej na 2013 r.

5.Wakat na stanowisku Sekretarza KM.

6.Opóźnienia w przelewach wypłaty grudniowej.

7.Reprezentacja KM na rozmowy z pracodawcami.

8.Opłatek członków KM.

 

Informacja MK o sytuacji w Enea Operator-kliknij tutaj

Pismo zarządu do NSZZ "S" z 13.12.2012-kliknij tutaj

Nasza odpowiedź na pismo zarządu z 13.12.2012 -kliknij tutajWiadomość tą wyświetlono 6538 razy.