Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj
10-17.09.2012 Wycieczka do Hiszpanii
Dodano: 19 Wrzesień 2012r. 11:43

Hiszpania była miejscem tegorocznej wycieczki zagranicznej organizowanej przez Komisję Podzakładową Enea Gorzów Wlkp. Podczas wycieczki mogliśmy poznać uroki pięknego kraju jakim na pewno jest Hiszpania. Z miejsca zakwaterowania czyli Hotelu  GUITART CENTRAL PARK w  Lloret de Mar udawaliśmy się na autokarowe wypady podczas których mogliśmy zwiedzić i poznać:

1. Montserrat -specyficzny masyw górski, położony 40 km na północny zachód od Barcelony. Od nazwy masywu wywodzi się nazwa klasztoru benedyktynów, który leży na wysokości 1000 m.n.p.m, czyli 2/3 wysokości góry (1236 m n.p.m.). Montserrat to główny ośrodek religijny regionu Katalonii   i jeden z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych  głównie za sprawą Czarnej Madonny, zwanej La Moreneta (Czarnulka). Legenda głosi, że wyrzeźbił ją  św. Łukasz, a do Barcelony przywiózł  św. Piotr .

2. Figueras. Katalońskie miasto (hiszp. Figueras) znane jest przede wszystkim jako miejsce urodzenia oraz siedziba Teatru i Muzeum Salvadora Dalí (Teatro Museo Dali). Salvador Dalí zaprojektował obiekt w miejscu teatru zbombardowanego podczas hiszpańskiej wojny domowej. Charakterystyczny budynek znany jest z  jaj zdobiących jego dach. W patio muzeum znajduje się instalacja z czarnym samochodem Cadillac – Deszczowa taksówka. Po wrzuceniu monety wnętrze samochodu zalewa woda topiąc siedzące w środku manekiny zarośnięte bluszczem. Instalacji w muzeum jest sporo, jak Mae West – pomieszczenie z kanapą i wiszącymi na ścianie obrazami obserwowane przez odpowiednią soczewkę daje obraz twarzy kobiety.

3.Barcelona: Barcelona słynie ze swej architektury i niepowtarzalnego stylu. Jest to zarazem jedno z najładniejszych miast Europy  , pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. Dwudniowy wypad pozwolił nam poznać tylko niektóre z bardzo wielu atrakcji tego pięknego miasta:

 • Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, zaprojektowana przez Antoniego Gaudi .Budowa  świątyni została rozpoczęta w 1882 r., wciąż jest nieukończona.(zakończenie planowane jest na 2026 r. w 100 lecie śmierci A.Gaudi) Uważana jest za symbol Barcelony.
 • La Rambla– najsłynniejsza  aleja Barcelony łącząca Placa de Catalunya  z portem. Jest to szeroka, obsadzona drzewami promenada Znajduje się tu wiele barów i restauracji na wolnym powietrzu.
 • La Bogueria –XIX wieczna kryta hala targowa, będąca jedną z większych atrakcji miasta.
 • Palau Güell / Palacio Güell – pałac zaprojektowany przez Antoniego Gaudi, wybudowany w 1885 r., położony przy wąskiej uliczce Carrer Nou de la Rambla.
 • Placa Reial / Plaza Real – to placyk gdzie pod arkadami znajduje się wiele kawiarenek. Plac zdobią centralnie położona Fontanna  i latarnie projektu Gaudiego, na placu znajduje się wiele  palm.
 • Mirador de Colon – kolumna wybudowana na cześć Krzysztofa Kolumba, która króluje nad okolicą wokół portu.
 • Aquarium de Barcelona jedno z największych akwariów w Europie
 • Barrio Gótico (Dzielnica Gotycka) – to wąskie alejki i historyczne budynki.
 • Parque Güell – duży ogród w północno-centralnej części miasta.
 • Kościół Santa Maria del Mar –XIV wieczny  typowo gotycki kościół. Parc de la
 • Palau Nacional na wzgórzu Montjuïc.
 • Camp Nou– jeden z największych obiektów sportowych Europy  własność klubu piłkarskiego FC Barcelona  
 • Magiczna fontanna przy wzgórzu Montjuïc. Ogromnych rozmiarów fontanna będąca w godzinach wieczornych miejscem widowiskowych spektakli artystycznych 'woda, światło i dźwięk'  Kilka współśrodkowych pierścieni tryskających strumieniami wody w różnych kierunkach oraz zmieniające się w rytm granej muzyki oświetlenie gwarantują niezapomniane przeżycia.

Mogliśmy też  poznać atrakcje urokliwego miasteczka Lloret de Mar , skorzystać z  pięknych plaż, skosztować lokalnych specjałów, a w niedzielę wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej  ,która odbyła się w Kościele Sant Roma. W hotelu Guitart Central Park mogliśmy skorzystać  z atrakcji hotelowych : wspólnej biesiady , wieczoru Hiszpańskiego oraz  nauki salsy. 16.09.2012 wspólnie kibicowaliśmy drużynie Stali Gorzów .(w tym czasie odbywały się  Lubuskie derby  Stal Gorzów-Falubaz Zielona Góra-56-34). Po kolejnej wycieczce zostały wspomnienia, zdjęcia oraz nadzieja , że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

Więcej zdjęć-kliknij tutaj

Więcej zdjęć-kliknij tutaj
Wycieczka 2011


Wiadomość tą wyświetlono 3564 razy.