Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Piątek, 21 Marzec 2025r.
Drukuj

Jak co roku pracownicy Oddziału  Dystrybucji Gorzów Wlkp. wzięli udział w Pielgrzymce Energetyków do Częstochowy. 

             Nasze  pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy Świętej w   Wyższym Seminarium Duchowym  Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Po mszy zwiedziliśmy między innymi zabytkowy kościół, seminarium, bibliotekę klasztorną , krypty oraz muzeum misyjne. Następnie udaliśmy się do   Zamku Książ (trzeci zamek w Polsce, jeden z największych kompleksów zamkowych Europy, dziedzictwo Dolnego Śląska i najatrakcyjniejszy punkt na Szlaku Zamków Piastowskich). Zauroczeni przepięknymi komnatami pałacowymi oraz  wdziękami jednej  z najpiękniejszych dam Europy Księżnej Daisy czyli  Marii Teresy  Hochberg von Pless udaliśmy się do Szczyrku gdzie zakończyliśmy pierwszy dzień naszego pielgrzymowania.

            Żywiec to następny etap naszego pielgrzymowania. Większości Polaków Żywiec kojarzy się ze znanym piwem wiec Muzeum Browaru Żywiec rozpoczęło nasze zwiedzanie miasta. Poznaliśmy  tam procesy związane z tworzeniem  piwa od dawnych czasów po współczesne. Stary Zamek, Pałac Habsburgów, Domek Chiński, Park, Kościół Św. Krzyża, Kościół Parafialny, Rynek i Ratusz  to następne atrakcje jakie mogliśmy poznać w Żywcu.  Piękną panoramę Jeziora Żywieckiego oraz tereny Międzybrodzia Żywieckiego  mogliśmy podziwiać z Góry Żar na którą wjechaliśmy kolejką terenowo- linową. Po powrocie do miejsca zakwaterowania do hotelu „Biały Orzeł” w Szczyrku wzięliśmy udział w biesiadzie  góralskiej. Wspólna integracja pozwoliła lepiej poznać się siostrom i braciom (tak zwracaliśmy się do siebie podczas naszej pielgrzymki). Wybrano nawet pielgrzymkową Daisy i  tym sposobem jedna z sióstr zyskała nowe imię.Podczas biesiady góralskiej świętowaliśmy również jubileusze małżeńskie -25, 37, i 40- lecia pożycia małżeńskiego.

              Wjazd na skocznię  narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince rozpoczął następny dzień  pielgrzymowania. {Skocznia narciarska Malinka  o punkcie konstrukcyjnym   K 120 i wielkości (HS) 134 m. Jest  drugą, obokWielkiej Krokwi w Zakopanem  , tego rozmiaru skocznią w Polsce.) W Wiśle mogliśmy też pospacerować po Rynku oraz zwiedzić Galerię  „Sportowe Trofea Adama Małysza”. Krótka modlitwa w Kościele p.w.” Dobrego Pasterza „ w Istebnej  wypełniła nam drogę do Koniakowa gdzie między innymi  mieliśmy okazje  podziwiać sztukę ciesielską prezentowaną przez tutejszych  Górali. Tadeusz Rucki - artysta, koniakowski gawędziarz, promotor beskidzkiej sztuki ludowej potrafił rozbawić nawet największych „smutasów”. Koniaków słynie ze sztuki koronkarstwa wiec mogliśmy też podziwiać i ewentualnie zakupić słynne koronki Koniakowskie. Msza święta w  Sanktuarium Matki Bożej na Górce w Szczyrku zakończyła trzeci dzień naszego pielgrzymowania.

                Pszczyna to kolejny etap naszej pielgrzymki. Mogliśmy tam  zwiedzić Pałac Hochbergów, jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, perły śląskiej architektury. Kawka na rynku w Pszczynie i wyjazd do Częstochowy.  Po zakwaterowaniu w hotelu „Polania” w Częstochowie  , który śmiało można nazwać reliktem PRL-u  udaliśmy się na Jasną Górę gdzie po  przywitaniu się z Czarna Madonną wzięliśmy udział we Mszy świętej i Drodze Krzyżowej prowadzonej na szczecie Jasnej Góry. Apel Jasnogórski oraz czuwanie nocne przy obrazie Matki Boskiej zakończył pierwszy dzień uroczystości związanych z XXVII Pielgrzymką Energetyków do Częstochowy. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem. „Kościół Naszym Domem”

           W ostatnim dniu pielgrzymki  pątnicy z całego Kraju  zgromadzili się przed Archikatredrą Częstochowską, gdzie zostali przywitani przez księdza prałata Jarosława Srokę. Zgromadzeni następnie przeszli alejami Najświętszej Marii Panny na Jasną Górę,  gdzie odbyła się uroczysta Suma, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. Zatroskanie o zagrożone miejsca pracy w energetyce to jeden z tematów poruszanych podczas kazania. W uroczystościach uczestniczyło około pięciu tysięcy pielgrzymów, których reprezentowały poczty sztandarowe, wśród których nie mogło zabraknąć Naszego. Po uroczystościach na Jasnej Górze  zjedzeniu posiłku i wykwaterowaniu z hotelu udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp. gdzie  dotarliśmy ok. godz. 22. XXVII pielgrzymka przeszła do historii , pozostały wspomnienia ,zdjęcia oraz oczekiwanie na kolejną pielgrzymkę w przyszłym roku.

Więcej zdjęć:

Część turystyczno-krajoznawcza-kliknij tutaj

XXVII Pielgrzymka Energetyków-kliknij tutaj

 


Wiadomość tą wyświetlono 3270 razy.