Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Kwiecień 2024r.
Drukuj

Gdy w Sejmie debatowano nad ustawą emerytalną, przed budynkiem parlamentu trwał związkowy happening NSZZ Solidarność. W kierunku budynku Sejmu związkowcy wykopali 67 piłek futbolowych z napisem „Stop 67” .Na Wiejskiej związkowcy ustawili symbolizującą Polskę trumnę przykrytą biało-czerwoną flagą. Spłonął plastikowy stolik z napisem "dialog" oraz zdjęcia posłów, którzy zagłosowali przeciwko solidarnościowemu wnioskowi o zorganizowanie ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy emerytalnej. Decyzją marszałek Sejmu Ewy Kopacz delegacja Solidarności nie została wpuszczona na sejmową galerię, mimo dopełnienia wszystkich formalności. Zaraz potem związkowcy na zwołanym w namiocie przed budynkiem parlamentu pilnym posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność zdecydowali o zablokowaniu wszystkich sejmowych wyjść. Wyjazdowe barierki zostały związane łańcuchami, do których przykuło się wielu związkowców.

Pomimo protestów Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. Zgodnie z jej zapisami od 2013 roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Za wydłużeniem wieku emerytalnego opowiedziało się 268 posłów: 203 posłów PO (wszyscy obecni na sejmowej sali), 27 posłów PSL, 36 posłów z Ruchu Palikota oraz 2 posłów niezrzeszonych. Przeciwko noweli ustawy emerytalnej głosowało 185 posłów.

„Ta decyzja to polityczne samobójstwo. To nie jest koniec, to dopiero początek. Jest jeszcze Senat, prezydent i Trybunał Konstytucyjny. Są jeszcze wybory parlamentarne. Wtedy ludzie rozliczą posłów, którzy głosowali za przedłużeniem wieku emerytalnego” - powiedział po sejmowym głosowaniu Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność Lech Wałęsa komentując blokadę Sejmu wypowiedział zdania , które  dowodzą ,że władza uderza do głowy i deprawuje:

„Gdybym był na miejscu Tuska dałbym polecenie spałować”. „Pałowałbym działaczy Solidarności z przewodniczącym na czele”

Zapomniał wół jak cielęciem był. Byłemu Prezydentowi przypominamy ,że jeden z postulatów Sierpnia 1980 dotyczył wieku emerytalnego. Przypominamy postulat nr 14:

„Wprowadzić emerytury po przepracowaniu 35 lat , jednocześnie skracając wiek emerytalny  kobiet do 50 lat a mężczyzn do 55 lat”.

No tak tylko wtedy stało się po drugiej stronie barykady.

Blokada Sejmu-relacja Kurier Mazowsza-kliknij tutaj


Wiadomość tą wyświetlono 2760 razy.