Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 01 Październik 2023r.
Drukuj
Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn
Dodano: 27 Listopad 2007r. 19:24

Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy dotyczące przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przez mężczyzn za niekonstytucyjne.

23 października 2007 Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że obecne zasady przyznawania wcześniejszych emerytur dyskryminują mężczyzn wobec kobiet, a więc są niezgodne z Konstytucją.

Obecnie mężczyzna może przejść na wcześniejszą emeryturę tylko wtedy, gdy pracuje w ciężkich warunkach lub w szczególnym charakterze (np. górnik, kolejarz czy nauczyciel). Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego mężczyźni uzyskają prawo do przechodzenia na wcześniejsza emeryturę, gdy skończą 60 lat i osiągną 35 letni staż pracy.

Podkreślić należy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz urodzonych w latach 1949-1969, którzy nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego lub złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w tym funduszu na dochody budżetu państwa oraz spełnią warunki nabycia prawa do wcześniejszej emerytury do końca 2008 r.

Nie można wykluczyć, iż wyrok TK wywrze wpływ na praktykę stosowania przepisów emerytalnych jeszcze przed 30 października 2008 r. Warto również pamiętać, że TK dał czas ustawodawczy na poprawienie przepisów tzn., że przez rok będzie obowiązywał niekonstytucyjny przepis.

·         Dział Informacji Komisji Krajowej NSZZ Solidarność

 


Wiadomość tą wyświetlono 5814 razy.