Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 12 Maj 2026r.
Drukuj
26.04.2025 Pogrzeb Papieża Franciszka
Dodano: 28 Kwiecień 2025r. 10:25

W Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka. Stolica Apostolska szacuje, że głównym punkcie uroczystości, w Mszy Świętej uczestniczyło ok. 250 tys. osób, w tym  5 tys. koncelebransów, w tym 220 kardynałów.

Udział w pogrzebowej Liturgii wzięło 160 delegacji i przywódcy z całego świata.

Wśród obecnych światowych przywódców był także Prezydent Andrzej Duda , który przybył do Watykanu razem z żoną — Agatą Kornhauser-Dudą.  Jak zapowiedziano wcześniej, delegacje międzynarodowe zostały posadzone na placu w kolejności alfabetycznej, ale według alfabetu francuskiego. Podczas pogrzebu Prezydent Andrzej Duda zajął miejsce tuż za amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią.

Wśród koronowanych głów obecni byli: król Belgów Filip, królowa Danii Maria, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, król Jordanii Abdullah II z małżonką królową Ranią, książę Monako Albert II z małżonką Charlene. Koronę brytyjską reprezentowali książę William, oraz syn króla Karola III.

Na pogrzebie Biskupa Rzymu pojawiło się 40 delegacji ekumenicznych i innych religii

Po zakończeniu Liturgii z Watykanu kondukt z trumną ustawioną w papamobile wyruszył z bocznej bramy Watykanu - Perugino. Trasa przejazdu liczyła około sześciu kilometrów. Na trasie konduktu żałobnego - jak podały służby porządkowe - zebrało się około 150 tys. ludzi. 

To była jedna z największych ceremonii pogrzebowych w historii i pierwszy taki kondukt w Rzymie. Trumna z ciałem Ojca Świętego została przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam odbyła się prywatna część ceremonii związana z pochówkiem Papieża.

Wybór następcy Papieża Franciszka (Konklawe), rozpocznie się 7 maja 2025 r.

Informacja o śmierci Papieża Franciszka

20 rocznica śmierci Jana Pawła II

 

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 835 razy.