Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

 

Wszystkie organizacje związkowe z grupy Enea zapowiadają akcję protestacyjną przeciwko prywatyzacji Enei SA i zapowiadają akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa.

"Stanowczo sprzeciwiamy się sprzedaży pakietu większościowego akcji Enea SA. Taka forma zbycia jest szkodliwa z punktu widzenia interesów obywateli, stwarza realne zagrożenie utraty kontroli przez państwo nad strategiczną dziedziną, jaką jest elektroenergetyka" - napisali związkowcy z grupy kapitałowej we wspólnym oświadczeniu.

W stanowisku podkreślono, że wielomiesięczne próby środowisk społecznych w celu nawiązania debaty w sprawie prywatyzacji branży energetycznej ze stroną właściciela, reprezentowanej przez Aleksandra Grada, ministra skarbu państwa, należy uznać za całkowite fiasko.

Nieprzebrana arogancja administracji rządowej przemieszana z manipulacją wizerunkową, negatywnie oceniająca organizacje związkowe, stworzyły bezrefleksyjny obraz w społeczeństwie, który daje decydentom (MSP) usprawiedliwienie dla bezkarności i głupoty.
Najprostsza ocena wypowiadanych słów strony rządowej przestała trafiać obecnie do opinii publicznej, co poza samym incydentem sprzedaży spółki jest przejawem upadku demokracji i wolności" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem związkowców wieloletnie drenowanie finansów spółek skarbu państwa przez układy polityczne wszelakich partii i ich niejawnych grup interesów staje się dzisiaj argumentem przeciwko robotnikom, dla których, przewrotnie, nieudolność w zarządzaniu i nadzorze właściciela jest karą wyznaczoną dla ludzi broniących miejsc pracy.

"W związku z powyższym już dzisiaj nie prosimy o rozmowę, a stawiamy ultimatum. Żądamy wstrzymania procesów prywatyzacyjnych Enea SA. W innym przypadku władza doświadczy ponownie siły, gniewu robotnika, któremu bardziej na sercu leży los własnego kraju niż politykom, których czas mierzony jest chciwością i chęcią zachowania władzy. Nie strajkiem będziemy straszyć, na który rząd się uodpornił, lecz stanem choroby wyrażonej uczciwością i patriotyzmem, którego władzy nie staje. Wystarczy naszym zdaniem dwudniowa absencja w pracy by stwierdzić, bez płomiennych manifestacji, jak sobie poradzą z tym stanem menadżerowie z nadania politycznego" - napisali związkowcy.

Zapowiadają, że decyzja w sprawie sprzedaży Enea stanie się znakiem do powstania odruchu nieposłuszeństwa obywatelskiego. Pod stanowiskiem podpisali się szefowie NSZZ Solidarność w Enea, MZZP GK Enea, SNZZ Pracowników Elektrowni Kozienice, NSZZ Solidarność Elektrowni Kozienice, ZZPZ Elektrowni Kozienice, MOZ ZZiT przy Enea SA, MZZ PRC Enea SA oraz MZZP GE Enea Kadra.

 Źródło-wnp.pl

Pełna treść oświadczenia -kliknuj tutaj

Odezwa do pracowników-klknij tutaj


Wiadomość tą wyświetlono 2423 razy.