Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj

 

W ramach obchodów XXX -lecia powstania NSZZ Solidarność odbył się spływ kajakowy –Drawa 2010r. Pod patronatem Solidarności spływ odbył się już po raz czwarty.

16-07.2010-Wieczorem uczestnicy spływy spotkali się na terenie Posterunku Energetycznego w Drawnie. Panujący upał zachęcał uczestników do skorzystania z możliwości ochłodzenia się  w pobliskim jeziorze. Po rozbiciu namiotów uczestnicy spływy spotkali się przy ognisku. Była gitara, śpiewy ,kiełbaski i pyszne wędzone rybki.  Uczestnicy spływu mogli też zwiedzić Izbę Pamięci Elektroenergetyki ,która znajduje się na terenie PE Drawno.

17.07.2010-"Próba sił" - 25 km kajakiem  do biwaku Bogdanka.Po śniadanku spakowaniu namiotów i innych bagaży udaliśmy się na najtrudniejszy odcinek naszego spływu. Po odprawie uczestników wypływaliśmy na   "dziką" Drawę  płynącą  przez teren Drawieńskiego Parku Narodowego. Mogliśmy podziwiać tereny  jednego z najdzikszych i najpiękniejszych zakątków Europy. Niewątpliwie jest to najszybsza i najbardziej emocjonująca rzeka nizinna Polski. Kilkakrotnie spływał Drawą ksiądz Karol Wojtyła, następnie papież Jan Paweł II, na którego cześć szlaku została nazwana jego imieniem. Rzeka płynie tu szybko w wąskiej i wysokiej na 30 metrów dolinie; w nurcie zalegają liczne drzewa i głazy - odcinek stanowi prawdziwą "próbę sił" z dziką przyrodą i dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń. Dodatkową trudnością z jaką przyszło się zmierzyć uczestnikom spływy był bardzo niski stan wody-wiele odcinków trzeba było pokonywać pieszo ciągnąc za sobą kajak. Bardzo duża liczba uczestników innych spływów nie pomagała w sprawnym pokonywaniu trasy wyznaczonej przez organizatorów. Pierwszy postój w Barnimiu pozwolił nam się schronić przed burzą w miejscowym kościele oraz uzupełnić spalone kalorie spożywając grochówkę na polu biwakowym Binduga . Ok. godz.15.30 pierwsi uczestnicy „próby sił” dotarli zwycięsko na piękny leśny biwak znajdujący się w widłach Drawy i Korytnicy w samym sercu DPN-u. Po spożyciu obiadku i rozbiciu namiotów można było udać się na krótki odpoczynek po wyczerpującym dniu. Wieczorem przy potrawach z grila odbyły się otrzęsiny dla wszystkich ,którzy pierwszy raz uczestniczyli w naszym spływie.

18.07.2010- Bogdanka – EW Kamienna-17 km

Po śniadanku i spakowaniu bagaży udaliśmy się na ostatni odcinek spływu. Nurt nadal szybki jednak koryto rzeki jest już szersze i nie ma tylu powalonych drzew, wysokie brzegi, przepiękne widoki. Ok. 14 00 dopłynęliśmy do elektrowni wodnej Kamienna stanowiącej światowy unikat w dziedzinie techniki. Elektrownia wodna Kamienna, liczącą ponad 100 lat (powstała w 1899), jest usytuowana w dolinie rzeki Drawy w obrębie Drawieńskiego Parku Narodowego Powstała w 1899 r. jako jedna z trzech pierwszych takich elektrowni na świecie i działa nieprzerwanie od czasu budowy. Po obiadku przygotowanym przez organizatorów oraz zwiedzeniu elektrowni pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do swoich miejsc zamieszkania.

W zgodniej opinii uczestników spływy ze względu na niski stan wody oraz dużą liczbę uczestników  był to jeden z trudniejszych spływów organizowanych w ostatnich latach. Jednak wrażenia jakich nam dostarczył oraz atmosfera jak panowała w naszej grupie z nawiązką wynagrodziły nam trudy spływu.

Organizatorom Komisji Wydziałowej NSZZ Solidarność Rejonu Dystrybucji Choszczno serdeczne podziękowania za jak zwykle wzorową organizację.

Więcej zdjęć oraz relacje z tego i wcześniejszych spływów:-Menu- Galeria zdjęć-Sport i rekreacja.

Menu-Pliki Video.

 


Wiadomość tą wyświetlono 3894 razy.