Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 17 Lipiec 2024r.
Drukuj

30 września 2021 r. Przewodniczący Komisji Krajowe NSZZ "Solidarność" Piotr Duda  po zebraniu przez związek 235 tys. podpisów pod obywatelskim projektem w Sejmie złożył projekt ustawy o emeryturach stażowych.

Nasz projekt zakłada możliwość przejścia na emeryturę  po przepracowaniu  i odprowadzaniu składek emerytalnych przez kobiety –przez 35 lat i mężczyzn – przez 40 lat. Według naszego projektu jedynym progiem, by przejść na emeryturę, jest uzbieranie minimalnego kapitału, a minimalny kapitał będzie oscylował na poziomie minimalnej emerytury w danym roku.

14.12.2021 podczas 44. posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie naszego projektu ustawy „Emerytura za staż”.

14.12.2021 r. Prezydent Andrzej Duda łożył swój projekt ustawy o emeryturach stażowych .Co zakłada projekt Prezydenta. Zgodnie z prezydencką propozycją na wcześniejsze emerytury będą mogły przechodzić osoby poniżej ustawowego wieku emerytalnego, które mają staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn, a także będą miały zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. -Dotyczy to zarówno emerytur z ZUS, jak i z KRUS. 

Po pierwszym czytaniu w grudniu 2021 r. nasz projekt trafił do zamrażarki Sejmowej…

9 września 2023 r.  Końskie- Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych, czyli możliwość przejścia na emeryturę dla kobiet po przepracowaniu 38 lat i dla mężczyzn po przepracowaniu 43 lat.  Po tylu przepracowanych latach Polacy będą mogli przechodzić na emeryturę. To dla wielu pracowników obietnica skrócenia wieku emerytalnego bo gdy osiągną staż pracy - nie będą musieli czekać na osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni)

Komentarz Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”  Piotra Dudy dotyczący złożonej deklaracji Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: Cieszymy się z tej jasnej deklaracji PiS przede wszystkim dlatego, że to kolejny sukces Solidarności, który pokazuje, że jesteśmy skuteczni do bólu i nigdy nie odpuszczamy naszych postulatów. Emerytury stażowe to po obniżeniu wieku emerytalnego i odwróceniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych najważniejszy postulat emerytalny wysunięty przez Solidarność. Droga do emerytur stażowych została otwarta podpisaniem porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem w Stalowej Woli w czerwcu tego roku. Rozmowy o emeryturach stażowych zapowiedział wówczas Jarosław Kaczyński. Jesteśmy skuteczni. Po podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych mówiłem zaś, że ta droga to jest już właściwie autostrada. Nie myliłem się. Dziś mamy efekt już wieloletnich działań Solidarności i kolejny ogromny sukces Związku. Kolejny nasz postulat zostanie spełniony. Jaki dokładnie kształt będą miały emerytury stażowe, jaki staż będzie się do nich liczył i czy uwzględnione będą w nich okresy nieskładkowe – o tym wszystkim będziemy jeszcze na pewno rozmawiać z rządem i ostateczny kształt przepisów dopiero się wyklaruje"

Szef „Solidarności” podkreśla przy tym, że emerytury stażowe mają szansę na wejście w życie pod warunkiem utrzymania władzy przez Zjednoczoną Prawicę po październikowych wyborach. „W innym wypadku nowa władza nie tylko nie wprowadzi takich rozwiązań, ale wręcz będzie podwyższać obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dziś cieszymy się z tej jasnej deklaracji PiS przede wszystkim dlatego, że to kolejny sukces Solidarności, który pokazuje, że jesteśmy skuteczni do bólu i nie odpuszczamy naszych postulatów. Nawet jeśli warunki są niesprzyjające do ich realizacji, potrafimy poczekać i wracać do nich aż do momentu, w którym zostaną wreszcie spełnione"

Przypominamy ,że w roku 1980, w Porozumieniach Sierpniowych jeden z 21 postulatów mówił o emeryturach stażowych (14 postulat "Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek".) Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęły od podpisania  w/w porozumień.  Ale wreszcie widać „światełko w tunelu”-jest szansa na realizację naszego postulatu.

Emerytury pomostowe


Więcej o emeryturach stażowych

Czerwiec 2023 porozumienie rząd- Solidarność

 


Wiadomość tą wyświetlono 1775 razy.