Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 17 Lipiec 2024r.
Drukuj

 

Ks. Prałat Henryk Jankowski urodził się w 1936 r. w Starogardzie Gdańskim. Od 1970 r. do 2004 r. był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Organizował odbudowę kościoła zniszczonego w 1945 r. przez Armię Czerwoną. Związał się z „Solidarnością” już w sierpniu 1980 r., kiedy 17 VIII odprawił pierwszą mszę dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina robotników. W styczniu 1981 r. wraz z Lechem Wałęsą uczestnik delegacji „S” na audiencji u papieża. 14 XII 1981 z Danutą Wałęsą wśród strajkujących w Stoczni Gdańskiej, odprawił mszę, namawiał do zachowania spokoju i zaniechania strajku. Po 13 XII 1981 organizował pomoc dla represjonowanych w ramach Komisji Charytatywnej przy kościele św. Brygidy. Współpracował z podziemnymi strukturami „S”, m.in. przy przekazywaniu sprzętu i materiałów poligraficznych przemycanych w zagranicznych transportach z pomocą żywnościową. W 1988 w pomieszczeniach przy kościele św. Brygidy miała siedzibę Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ „S”, która koordynowała przebieg strajków w całej Polsce. W maju i sierpniu 1988 r. ks. Prałat odprawiał msze dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Wyróżniony m.in. tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W listopadzie 2005 r. ks. Henryk Jankowski został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym, Amen.

  

17.07.2010 W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Prałata Henryka Jankowskiego.- Ksiądz Henryk Jankowski był i jest ikoną Solidarności - powiedział w kazaniu podczas mszy pogrzebowej b. proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. - Żegnaj rycerzu Rzeczpospolitej - mówił podczas homilii, wielokrotnie przerywanej oklaskami, gdański hierarcha. Jak podkreślił abp Głódź, wiadomość o śmierci prałata Jankowskiego obiegła całą Polskę i "poruszyła wiele serc czasami wydawało się wystygłych i niechętnych".

W imieniu NSZZ "Solidarność" ks. Prałata Henryka Jankowskiego pożegnał przewodniczący Janusz Śniadek. Przewodniczący Komisji Krajowej przypomniał o roli kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Bez Was wspaniałych kapłanów tak licznie tu obecnych! Bez polskiego kościoła   nie byłoby Wolnej Polski!! Solidarność - urodziła się z Matką Boską na bramach strajkujących zakładów. Solidarność zwyciężyła, bo upomniała się również o krzyż. Trzeba to przypominać, zwłaszcza dzisiaj - mówił.

Więcej zdjęć-Galeria zdjęć-Historyczne.

 


Wiadomość tą wyświetlono 3651 razy.