Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj
17-20.08.2023 - XXXVIII Pielgrzymka Energetyków
Dodano: 20 Sierpień 2023r. 14:50

Już od 38 lat energetycy z całej Polski  pielgrzymują do „Czarnej Madonny” w Częstochowie. Nasza Organizacja tradycyjnie już od wielu lat uczestniczy w pielgrzymce organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „NAZARET”.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy 17 sierpnia 2023 r.  Przed wyruszeniem w podróż błogosławieństwa Pielgrzymom udzielił ks. Sebastian Muńko z Parafii Św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak co roku w drodze do Częstochowy poznajemy wiele pięknych, ciekawych a czasami smutnych zakątków , które wpisują się w historię naszego Kraju.

W tym roku w części turystycznej pielgrzymki udaliśmy się do Lublina. Po drodze zwiedziliśmy Pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Bogato wyposażone wnętrza, piękny ogród francuski to tylko część atrakcji, które czekały na nas w tej pięknej rezydencji magnackiej znanej nam między innymi z produkcji filmowych: „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Ojciec Mateusz”, „Chłopi”, „Lalka”, „Plebania”.

Wieczorem dotarliśmy do Lublina do hotelu „Royal Botanic” miejsca naszego zakwaterowania

Nazajurz nasze zwiedzanie Lublina rozpoczęliśmy od bardzo smutnego i bolesnego miejsca dla wszystkich Polaków  czyli Konzentrationslager Lublin -Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego MAJDANEK.

Wstrząsające było dla nas to jaki okrutny los może zgotować człowiek drugiemu człowiekowi  Nawiązując do obecnej sytuacji, niezrozumiałe dla nas jest to jak Niemcy śmią nas pouczać na temat praworządności i demokracji w naszym kraju.

Wszystkich zachęcamy do zwiedzania obozów koncentracyjnych- prawdziwa lekcja praworządności i demokracji w wykonaniu Niemców.

Po tej przygnębiającej lekcji historii w pigułce poznaliśmy najciekawsze miejsca w Lublinie:

-Stare Miasto, Rynek, Brama Grodzka, Zamek Lubelski, Kaplica Świętej Trójcy, Archikatedra Lubelska.

Na zakończenie dnia mogliśmy poznać technologię warzenia piwa w podziemiach Browaru Perła.

Wszyscy uczestnicy zwiedzania byli zgodni, w ciągu jednego dnia nie można poznać tak pięknego i urokliwego miasta jakim jest Lublin-trzeba tu jeszcze wrócić.

19 sierpnia 2023 r. rano wyjechaliśmy z Lublina w kierunku Częstochowy. Po drodze zatrzymaliśmy się w Skarżysku Kamienna gdzie nawiedziliśmy z przewodnikiem Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej jedynej na świecie wiernej kopii wileńskiej Ostrej Bramy.

Po krótkiej przerwie kawowej udaliśmy się do głównego miejsca naszego pielgrzymowania czyli Częstochowy. Po południu przybyliśmy do Częstochowy  i zakwaterowaliśmy się w Domu Św. Kaspra.

Po zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się na Jasną Górę, gdzie każdy we własnym zakresie  mógł uczestniczyć w wieczornej  Mszy Świętej, Energetycznej Drodze Krzyżowej, Apelu Jasnogórskim oraz adoracji Cudownego Obrazu.

20 sierpnia 2022 r.  z rana udaliśmy się na miejsce zbiorki „energetycznych pielgrzymów” pod Archikatedrę, gdzie po przywitaniu Alejami Najświętszej Marii Panny procesyjnie przemaszerowaliśmy na Jasną Górę.

O 11.00 odprawiona została uroczysta Suma na Szczycie Jasnogórskim. Hasłem tegorocznej pielgrzymki było „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W przemarszu i liturgii uczestniczyli prezesi i dyrektorzy zakładów, przedstawiciele zarządów spółek oraz związkowcy głównie z NSZZ Solidarność wraz z pocztami sztandarowymi, wśród , których nie mogło zabraknąć Naszego.

Wraz z czynnymi zawodowo Pracownikami branży i ich rodzinami  w uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyli również  emeryci i renciści.

Do Częstochowy kolejny już raz dotarła też Pielgrzymka Rowerowa, której organizatorem był NSZZ Solidarność Enea Szczecin. Wśród cyklistów było również dwóch Naszych Kolegów z Oddziału Dystrybucji Gorzów Wielkopolski -Tomek i Łukasz. (gratulacje)

Uroczystej Mszy Świętej na Szczucie Jasnogórskim  przewodniczył  bp Marek Marczak z Łodzi. Przynosimy Maryi nasze trudy i wyzwania, służbę w trosce o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Przychodzimy prosić o wiarę żywą, która będzie obecna w codziennych wyborach, będzie naszą siłą w pracy zawodowej i relacjach z innymi, pozwoli doświadczyć wewnętrznego pokoju” – mówił podczas kazania bp Marczak.

Oprócz naszych prywatnych intencji modliliśmy się również o pokój, bezpieczeństwo energetyczne Polski, suwerenność energetyczną, o potrzebne siły i energię do pracy w niełatwym dla wszystkich czasie oraz o bezpieczną pracę.

Nie tylko podczas pielgrzymek energetycy już od lat włączają się w „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Dlatego wszystkie zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki dobrowolne wpłaty zostaną przekazane na pomoc w dokończeniu budowy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Pierwszą taką placówkę na Litwie założyła i kieruje nim polska zakonnica siostra Michaela Rak, która kiedyś prowadziła hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim.

Zasłużeni działacze Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków podczas Mszy świętej zostali uhonorowani pamiątkowymi ryngrafami. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znalazł się Nasz Kolega Czesław Szablewski -Przewodniczący Oddziału Terenowego KSE „Nazaret” w Gorzowie Wielkopolskim. Czesławowi  serdecznie gratulujemy.

Po tej uczcie duchowej i posiłku udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp., gdzie ok godz. 21 szczęśliwie dotarliśmy i zakończyliśmy nasze pielgrzymowanie.

Pogoda podczas naszego pielgrzymowania aż nadto dopisała. Przez wszystkie dni temperatura nie schodziła poniżej 30 * C.

Kolejna Energetyczna Pielgrzymka przeszła do historii. Naładowani pozytywną energią , wspomnieniami i zdjęciami będziemy oczekiwali na kolejną 39 Pielgrzymkę. 

Organizatorom oraz wszystkim ,którzy czynnie włączyli się w jak zwykle wzorową organizację Naszej Pielgrzymki serdecznie dziękujemy.

Filmiki i zdjęcia z naszego FB

Wcześniejsze pielgrzymki

Więcej zdjęć z FB


Wiadomość tą wyświetlono 830 razy.