Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

Znany jest już najnowszy ranking samorządów, które są najlepsze do życia. Pod lupę trafiło szesnaście miast wojewódzkich. Wśród nich znalazł się również Gorzów Wielkopolski. Jak wypadł w zestawieniu?

Jeden z portali finansowych stworzył zestawienie najlepszych miast do życia. W rankingu pod uwagę wzięto trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne i trzy aspekty pozafinansowe w szesnastu miastach wojewódzkich. Sprawdzono przede wszystkim dane dotyczące:

-bezrobocia, -wynagrodzeń, -cen mieszkań z drugiej ręki.

Dodatkowo porównano istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty takie jak:

-dostęp do lekarzy, -przestępczość, -jakość powietrza.

W ten sposób udało się przeanalizować, jak żyje się mieszkańcom w różnych regionach kraju i które miasta są najbardziej zaangażowane w poprawę jakości życia mieszkańców.

Najlepsze i najgorsze miasta do życia

Jak podał portal Business Insider - "z oficjalnych danych za maj i czerwiec tego roku można wyłonić miasta, które najlepiej nadają się do życia, nie tylko pod względem ekonomicznym. Tu na pierwszym miejscu uplasował się Poznań, który ma najniższe bezrobocie, jego mieszkańcy sporo zarabiają, a przy tym dobrze wypada tam również jakość powietrza. Na drugim miejscu znalazły się Katowice, a na trzecim Opole. W tyle zostały takie miasta, jak Kraków i Warszawa. Na końcu rankingu uplasował się Białystok"

Czy Gorzów jest miastem dobrym do życia?

W zestawieniu znalazł się także Gorzów Wielkopolski. Choć przez wiele lat miasto nie miało szczęścia w rankingach, bo zazwyczaj plasowało się na szarym końcu w różnego rodzaju klasyfikacjach, to zła passa została w końcu przerwana. Niedawno zostało docenione jako miasto przyjazne deweloperom, a później odnotowało znaczny skok w zestawieniu dotyczącym wydatkowania pieniędzy na inwestycje. W rankingu portalu Business Insider Gorzów zajął siódme miejsce.

"Sporo rankingów ukazuje się w ostatnim czasie, w niektórych nie mamy tak dobrej pozycji, ale ten ranking jest bardzo obiektywny, bo bierze pod uwagę wiele aspektów i wydaje się adekwatny do stanu faktycznego. Na miasto trzeba patrzeć w szerszym kontekście, przez pryzmat innych porównywalnych miast, jak wypadamy na ich tle, tego co się dzieje w kraju jak wygląda w nim rozwój społeczny czy demografia" - uznał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Źródło: gorzów.naszemiasto.pl


Wiadomość tą wyświetlono 394 razy.