Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Już trzeci raz w tym roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne zarządziły wyłączenia generacji z instalacji fotowoltaicznych. Właścicielom instalacji należą się rekompensaty.

Wyzwanie, które w tej chwili istnieje w sieciach niższych napięć, to jest nadwyżka podaży ponad popytem.

Jak podaje PSE, moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych według stanu na 30 kwietnia to 13,8 GW, a moc osiągalna źródeł farm wiatrowych to ok. 9,7 GW. PSE wyjaśniły, że aby otrzymać rekompensatę właściciel instalacji PV powinien złożyć do spółki wniosek o jej wypłatę.

W niedzielę,  2 lipca, Polskie Sieci Elektroenergetyczne po raz kolejny zarządziły wyłączenia generacji z instalacji fotowoltaicznych.

2 lipca 2023 r. w godzinach od 11 do 17 w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wystąpiła nadwyżka podaży energii elektrycznej ponad zapotrzebowanie. Po zaniżeniu do dostępnego minimum generacji jednostek węglowych i gazowych oraz uzgodnieniu awaryjnego eksportu, w celu równoważenia podaży i popytu w systemie elektroenergetycznym, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały polecenia zaniżenia generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia” - informowały PSE.

Mówiąc wprost - produkcja energii była wyższa, niż zapotrzebowanie na tę energię.

To już trzecie wyłączenie źródeł energii OZE w tym roku.  Pierwsze w historii polskiej energetyki miało miejsce w kwietniu. Powód jest zawsze takie sam - nadwyżki w produkcji przy niskim popycie na energię.

W myśl prawa, właścicielom fotowoltaiki należą się rekompensaty za redukcję mocy. Rekompensata będzie wypłacana na podstawie art. 13 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.

Wyzwanie, które w tej chwili istnieje w sieciach niższych napięć, to jest nadwyżka podaży ponad popytem. Dodano, że podstawową metodą wyznaczania ilości energii elektrycznej niewyprodukowanej w instalacji PV w związku z realizacją polecenia jest jej określenie na podstawie rzeczywistych pomiarów mocy promieniowania słonecznego (irradiancji słonecznej) zrealizowanych na terenie tej instalacji.

"Jeżeli dla danej instalacji PV nie są dostępne takie pomiary albo są one dostępne dla ograniczonego przedziału czasu, to określenie ilości niewyprodukowanej energii elektrycznej dla okresu z brakującymi pomiarami zostanie wykonane na podstawie prognoz generacji instalacji PV posiadanych przez PSE" - zaznaczyła spółka.

Źródło Portal Samorzadowy.


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 1161 razy.