Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 11 Grudzień 2023r.
Drukuj

 

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 51 proc. Enei - podało MSP w ogłoszeniu opublikowanym w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
Skarb Państwa chce sprzedać 225.135.940 akcji spółki. Memorandum informacyjne Enei można odbierać do 27 lipca. Zgłoszenia przyjmują Credit Suisse i Rothschild Polska.
Termin składania pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji przez potencjalnych inwestorów, którzy odebrali memorandum upływa 28 lipca, o godz. 12.00 czasu warszawskiego. Skarb Państwa ma obecnie 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze. "Minister Skarbu Państwa przewiduje możliwość zbycia akcji nie nabytych przez uprawnionych pracowników Potencjalnemu Inwestorowi, który nabędzie zbywane akcje, w przypadku wygaśnięcia prawa uprawnionych pracowników do nieodpłatnego nabycia tych akcji" - napisano w ogłoszeniu. MSP podało, że przedmiotem negocjacji będzie w szczególności cena za zbywane akcje, struktura transakcji zapewniająca zbycie przez SP wszystkich zbywanych akcji oraz zobowiązanie do nabycia od uprawnionych pracowników akcji spółki po cenie za akcję nie niższej niż cena za akcję, po której inwestor nabędzie zbywane akcje. Ostatnio Jan Bury, wiceminister skarbu, mówił, że jest szansa, by na przełomie 2010 i 2011 roku zamknąć transakcję sprzedaży poznańskiej grupy.

W sierpniu 2009 roku resort zakwalifikował RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji Enei. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, niemiecki koncern nie złożył wiążącej oferty.


Wiadomość tą wyświetlono 2267 razy.