Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj

Ruch Młodzieży Niezależnej (RMN) w Gorzowie Wielkopolskim w tym roku obchodzi 40 rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano drugie, rozszerzone wydanie książki pt.: „Chcieliśmy być sobą”. Ta edycja zawiera znacznie więcej wspomnień działaczy gorzowskiej organizacji antykomunistycznej. RMN to organizacja założona w roku 1983. Jej celem był sprzeciw wobec  panującemu wówczas w Polsce systemowi komunistycznemu. Książka zawiera kilkadziesiąt relacji wtedy uczniów i uczennic szkół średnich, które opisują swoje dojrzewanie polityczne. Często w brutalnych okolicznościach.

Autorami książki są Dariusz Rymar Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim i Marek Rusakiewicz V-ce Prezes Enea Operatora w Poznaniu. Dla autorów książka stała się okazją do wspomnień. Jednak znaczenie tej książki będzie rosło, a w pełni doceniona zostanie dopiero przez przyszłe pokolenia: to nie są częste przypadki, że powstaje jakaś struktura konspiracyjna, a następnie jej działacze mogą do tego wrócić we wspomnieniach.

 Promocja książki odbyła się  Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielopolskim.

Prezentacji publikacji dokonał jeden ze współautorów Marek Rusakiewicz pierwszy Przewodniczący RMN. W okolicznościowym spotkaniu uczestniczyli działacze i sympatycy RMN. Jak zwykle przy takich spotkaniach były anegdoty, wspomnienia, również tych, którzy już odeszli na wieczną wartę.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał po jednym egzemplarzu książki. Można też było uzyskać dedykację. Na zakończenie  zaproszono zebranych na uroczyste obchody 40 lecia RMN w Gorzowie Wielkopolskim, które odbędą się 10 czerwca 2023 r.


Wiadomość tą wyświetlono 679 razy.