Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Niedziela, 10 Grudzień 2023r.
Drukuj
7.04.2023 Wielki Piątek dniem wolnym od pracy...
Dodano: 7 Kwiecień 2023r. 10:46

Wielki Piątek - co to za dzień?

Wielki Piątek jest czasem zadumy, powagi i żałoby dla każdego chrześcijanina. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Należy ograniczyć się w ten dzień do trzech posiłków. To ograniczenie dotyczy osób od 18 do 60 roku życia. W Wielki Piątek obowiązuje zakaz sprawowania wszelkich sakramentów, za wyjątkiem namaszczenia chorych.  

Wielkanoc to niewątpliwie najważniejsze święto chrześcijan. Każdy kto je obchodzi, już niedługo tradycyjnie będzie miał możliwość usiąść w niedzielę przy stole i zjeść uroczyste śniadanie. Przed tym jednak Wielki Piątek, czyli dzień śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Dla wielu Polaków jest to ważny dzień, a muszą iść do pracy. W innych krajach dzień ten jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż w połowie krajów Unii Europejskiej. Czesi, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi i Brytyjczycy - to właśnie oni nie muszą przygotowywać świąt na ostatnią chwilę, a ci wierzący mogą spokojnie uczcić pamięć męki pańskiej na krzyżu. W Polsce w Święta Wielkanocne ustawowo wolna jest oczywiście niedziela i Poniedziałek Wielkanocny. W Wielki Piątek musimy iść do pracy. Podobnie jak Włosi, Austriacy, Ukraińcy, Rosjanie, Grecy czy Chorwaci.

Polacy nadal są jednym z najbardziej religijnych narodów w Europie. Wielki Piątek jest dla większości dniem szczególnym. Potwierdzają to chociażby dane CBOS, według których 56% Polaków uczestniczy właśnie w wielkopiątkowej liturgii.

Pojawiały się już liczne pomysły, by ten dzień, podobnie jak Wigilia Bożego Narodzenia, stały się dniami wolnymi od pracy. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, by prawo w Polsce miało się szybko zmienić...

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 975 razy.