Dodano: 7 Kwiecień 2023r. 10:02
Z inicjatywy Zarządu ENEA Oświetlenie w Szczecinie odbyło się spotkanie pomiędzy stronami dialogu społecznego w tej Spółce. Zdecydowana większość przedstawicieli związków zawodowych uczestniczyła w spotkaniu w formie wideokonferencji. Nasi przedstawiciele wraz z Zarządem reprezentowanym przez Magdalenę Jackiewicz – Prezesa Zarządu oraz Rafała Niburskiego – Członka Zarządu ds. Korporacyjnych spotkali się na miejscu w siedzibie Spółki.
Celem spotkania było omówienie trzech tematów:
1.Zasad wynagradzania pracy zdalnej. Podobnie jak we wszystkich pozostałych spółkach dotyczył Porozumienia na mocy, którego pracownicy przebywający na pracy zdalnej otrzymają ryczałt za poniesione koszty energii oraz usług teleinformatycznych w wysokości 25 zł/m-c. Ponieważ we wszystkich spółkach ryczałt jest na tym samym poziomie wszystkie organizacje wyraziły chęć podpisania ww. Porozumienia.
2.Dodatek do wynagrodzenia dla Pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych. Temat bardzo ważny dla strony społecznej dotyczył sprawy już wcześniej poruszanej tj. stanowisk pracy w warunkach szczególnych. Zgodnie z naszą wiedzą w spółce zatrudnione są osoby na stanowiskach elektromonterów i dyspozytorów, którym zgodnie z ustawą przysługują przywileje związane z warunkami wykonywania pracy w warunkach szczególnych. Na tę chwilę dotyczy to łącznie 32 osób. Pracodawca podpierając się opinią prawną ma odmienne zadanie na ten temat. W naszej opinii to pracodawca a nie prawnicy są w stanie określić czy zatrudnieni pracownicy rzeczywiście pracują na stanowiskach w warunkach szczególnych. Nie zmienia to jednak faktu, że wieloletnie pomijanie ww. stanowisk zaskutkowało tym, że osoby te nie miały odprowadzanych odpowiednich składek ani też wypłacanych związanych z tym dodatków. Ponieważ powyższe przywileje ze względu choćby na wiek pracowników zostały bezpowrotnie utracone Nasi przedstawiciele zawnioskowali o wypłacenie dla tej grupy pracowników odpowiedniej rekompensaty. Pomysł na wypłacenie dodatku nie był wcześniej omawiany w tak dużym gronie, poprosiliśmy zatem o przerwę i po konsultacji z wszystkimi przedstawicielami związków zawodowych biorących udział w spotkaniu zaproponowaliśmy pracodawcy 10% dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. W odpowiedzi pracodawca zaproponował 5% dodatku na co strona społeczna się nie zgodziła. W wyniku negocjacji ostatecznie obie strony doszły do porozumienia ustalając dla ww. grupy pracowników 7,5% dodatek do wynagrodzenia zasadniczego, który najprawdopodobniej zostanie wypłacany od 1 czerwca 2023 r. Jednocześnie strona społeczna zasugerowała, że temat osób pracujących na stanowiskach w warunkach szczególnych nie został wyczerpany i należy jak najszybciej wprowadzić regulacje kompleksowe zgodne z prawem, którymi zostaną objęci np. pracownicy nowo zatrudniani.
3.Zmiana taryfikatora kwalifikacyjnego. Pracodawca z różnych względów argumentując to na wybranych przykładach widzi potrzebę zmian w aktualnym taryfikatorze stanowisk. Propozycja odnośnie przeniesienia poszczególnych stanowisk do innych kategorii zaszeregowania, wprowadzenia do tabeli nowych stanowisk i usunięcia niektórych obecnych wywołała obszerną dyskusję. Storna społeczna zasugerowała, że przeprowadzenie zmian stanowisk dla poszczególnych osób nie wymaga zmiany samego taryfikatora. W odpowiedzi pracodawca stwierdził, że aktualny taryfikator mimo to nie jest dostosowany do rzeczywistych potrzeb spółki. Po dłuższej rozmowie strony uzgodniły, że wrócą do tematu i przedstawią swoje propozycje na kolejnym najprawdopodobniej majowym spotkaniu.
Po wzajemnym złożeniu życzeń wielkanocnych spotkanie zakończono.
Wiadomość tą wyświetlono 882 razy.