Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 23 Lipiec 2024r.
Drukuj
2.04.2023 MARSZ PAPIESKI w Gorzowie Wlkp.
Dodano: 3 Kwiecień 2023r. 09:37

W niedzielę palmową w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z 18. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Uroczystości rocznicowe w Gorzowie Wielopolskim rozpoczęła Msza Święta w Gorzowskiej Katedrze.

Liturgii przewodniczył bp. Adrian Put w koncelebrze z proboszczami  Gorzowskich Parafii.

Uczestniczyły w niej władze Wojewódzkie oraz Zarządu Regionu Gorzów NSZZ Solidarność wraz z pięcioma pocztami sztandarowymi.( wśród których nie mogło zabraknąć Naszego)

Po Mszy jej uczestnicy wraz z mieszkańcami Gorzowa Wlkp. i gośmi z okolicznych miejscowości uformowali orszak i rozpoczęli 4 kilometrowy MARSZ PAPIESKI. Spontaniczna akcja zorganizowania marszu była odpowiedzią  na nasilające się ataki wymierzone w dobre imię Ojca Świętego.  Głównymi organizatorami marszu była. gorzowska „Solidarność”  i Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

W niedzielnym marszu w Gorzowie wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Część z nich niosła ogromną  100 metrową flagę w biało-żółtych kolorach papieskich.

Z wiernymi szedł między innymi  bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

"To spontaniczny zryw wielu serc, aby włączyć się w takie zamanifestowanie jedności ze św. Janem Pawłem II, w obronie jego dobrego imienia" – mówił biskup o Marszu Papieskim i wielu podobnych inicjatywach w całej Polsce (w samym Lubuskiem marszów czy spotkań w rocznicę śmierci Jana Pawła II było kilkadziesiąt).

" Patrzymy na wydarzenia ostatnie, które są zmanipulowanym przekazem dotyczącym jego osoby (chodzi o materiał wyemitowany przez telewizję TVN ). Jest to uderzenie w coś bardzo istotnego, ważnego, nie tylko dla katolików, ale dla Polaków. Jan Paweł II był przecież nie tylko wielkim świętym Kościoła, ale również wielkim patriotą – człowiekiem, który uczył nas miłości do ojczyzny. Ten gest przyklęknięcia i ucałowania polskiej ziemi za każdym przybyciem do Polski bardzo wiele znaczy" – mówił bp Lityński.

Po dotarciu na plac papieski Pod pomnikiem Jana Pawła II delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Nie mogło też zabraknąć ulubionej pieśni Papieża Polaka -BARKI. Mieszkańcy miasta i okolic wraz z księżmi podziękowali za cały pontyfikat Jana Pawła II.

Marsz zakończyło przesłanie, modlitwa i błogosławieństwo na palcu papieskim, czyli w miejscu gdzie 26 lat temu wierni spotkali się z Janem Pawłem II.

Atak na Jana Pawła II miał dzielić społeczeństwo. Miał kruszyć fundament naszej wolności. Miał niszczyć wspólnotę, którą zbudowała Solidarność. Jednak skutek okazał się zupełnie przeciwny do zamierzonego. Byliśmy świadkami zjednoczenia, którego wyrazem były Marsze Papieskie które odbyły się w kilkudziesięciu  polskich miastach. Widać Jan Paweł II, który obudził w nas Solidarność, budzi ją nadal.
 

 

 


 

 


Wiadomość tą wyświetlono 898 razy.