Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Środa, 27 Wrzesień 2023r.
Drukuj

Do końca lipca 2023 r. Skarb Państwa zakończy proces związany z wykupem kopalni Bogdanka od grupy Enea. Wiceminister Jacek Sasin zapowiedział, że lubelska kopalnia będzie funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Grupa Enea jest głównym akcjonariuszem kopalni Bogdanka, posiadająca 64,57 proc. akcji. Przypomnimy, że 18 czerwca 2022 r. Enea i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisały list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji Bogdanki Skarbowi Państwa. Jest to element transformacji sektora elektroenergetycznego związanego z wydzieleniem aktywów węglowych, powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

"Te prace dobiegają końca. Na przełomie marca i kwietnia powinniśmy już konstytuować Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym trzy najważniejsze nasze spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron staną się firmami wolnymi od aktywów węglowych" – powiedział Jacek Sasin, wicepremier Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Podczas wizyty w Bogdance Jacek Sasin spotkał się ze związkowcami z Bogdanki, i przekazał  informacje dotyczące przyszłości kopalni.

„Cały proces przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwo powinniśmy zakończyć latem tego roku. Przewidujemy, że wszystkie kwestie związane z wycenami, przygotowaniem dokumentacji powinny zakończyć się do końca lipca, więc perspektywa wykupu Bogdanki jest bliska” – poinformował Jacek Sasin.

Do przeprowadzenia transakcji kluczowa będzie wycena lubelskiej kopalni. Bogdanka jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Wycena na dzień 15 marca 2023 r. to ponad 1,33 mld zł.

„LW Bogdanka to firma strategiczna, która zapewnia znaczący wolumen węgla energetycznego w polskim systemie. Spółka będzie działać również w innych obszarach surowcowych. To będzie coś, co znajdzie się w nowej strategii firmy” – stwierdził Sasin.

Źródło-spottedlublin.pl

Wcześniejsze informacje w tym temacie

 


Wiadomość tą wyświetlono 827 razy.