Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Wtorek, 16 Kwiecień 2024r.
Drukuj
12.01.2023 RWE chce wydobywać węgiel.
Dodano: 12 Styczeń 2023r. 14:19

Niemiecka korporacja RWE chce wyburzyć wioskę Luetzerath na zachodzie RFN, aby wydobywać znajdujący się tam węgiel brunatny.

Domy i grunty w Luetzerath należą do niemieckiej korporacji energetycznej RWE, która planuje wznowienie prac odkrywkowych i wydobywanie węgla . Sprzeciwiają się temu aktywiści klimatyczni, którzy żyją tu w zajętych budynkach, namiotach i domkach na drzewach. Aktywiści zajęli opuszczoną osadę i chcą przeciwstawić się tym planom.

Policja rozpoczęła wczoraj usuwanie barykad na terenie dojazdowym do wsi LuetzerathPolicja zaapelowała przez głośniki do aktywistów klimatycznych okupujących wieś, aby "natychmiast opuścili swoje blokady". W przeciwnym razie trzeba by ich eksmitować "na siłę".

"Spadajcie!”, "Wstydźcie się!", "Na barykady!" oraz "Ochrona klimatu to nie przestępstwo!" - krzyczeli demonstranci w stronę policji. Według niemieckiej agencji informacyjnej dpa ton w stosunku do służb jest czasem agresywny.

"Mamy nadzieję, że uda się utrzymać Luetzerath przez sześć tygodni- powiedziała  rzeczniczka Inicjatywy Luetzerath. Policja zamierza usunąć aktywistów. W związku z eksmisją w Luetzerath policja Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) ma otrzymać pomoc z całych Niemiec.
 

źródło-CIRE.pl

Więcej zdjęć


Wiadomość tą wyświetlono 726 razy.