Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj

Prototypowy Bezobsługowy Magazyn Liczników energetycznych wykorzystujący technologię identyfikacji radiowej (RFID) zaczął działać na terenie Enei Operator przy ul. Strzeszyńskiej w Poznaniu. Nowoczesny magazyn, który jest w pełni zautomatyzowany, jest efektem współpracy Enei Operator i instytutu badawczego Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny w Poznaniu

Realizacja projektu budowy Bezobsługowych Magazynów Liczników (BML) ma poprawić efektywność dostaw liczników energii elektrycznej do magazynów i usprawnić pracę monterów. Będzie to możliwe dzięki pełnej automatyzacji czynności magazynowych w oparciu o technologię radiowej identyfikacji, która została już sprawdzona w innych obszarach działalności Enei Operator.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom BML są dostępne dla uprawnionych pracowników całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Równoczesne i masowe rozpoznawanie elementów i urządzeń zdawanych lub pobieranych z magazynu możliwe jest dzięki znacznikom radiowej identyfikacji danych (RFID) umieszczonych na urządzeniach. W znaczniki wyposażone są m.in. nowo zakupione liczniki, wtórnie legalizowane urządzenia, czy też moduły komunikacyjne. Wszelkie dane pozyskiwane dzięki RFID trafiają do Centralnego Systemu Akwizycji Danych Pomiarowych.

"Nasza spółka już od kilku lat z powodzeniem wykorzystuje technologię radiowej identyfikacji w gospodarce narzędziami. W spółce działa system informatyczny do zarządzania narzędziami i aparaturą kontrolno-pomiarową. W ramach tego systemu zaewidencjonowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy pozycji z wykorzystaniem znaczników RFID. To doświadczenie pozwala nam skutecznie poszerzać zastosowanie RFID także w innych obszarach działalności, w których automatyzacja czynności przynosi korzyści naszym pracownikom i klientom" – powiedział Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator.

Funkcjonowanie Bezobsługowego Magazynu Liczników przyczyni się do zwiększenia efektywności pracy monterów i optymalizacji kosztów logistyki urządzeń. Automatyzacja czynności magazynowych, pozwala na funkcjonowanie magazynu o każdej porze dnia i nocy (24/7/365), przy jego stałym monitoringu i rejestrze osób zdających i pobierających liczniki, podzespoły instalacyjne, narzędzia i inne elementy będące na stanie BML. Są to funkcjonalności bezpośrednio przekładające się na jeszcze lepszą organizację pracy monterów. Dzięki współpracy z aplikacją Origami monter może przy pomocy tabletu w dowolnym momencie sprawdzić rzeczywiste stany magazynowe. Pojemność Bezobsługowego Magazynu Liczników pozwala na jednoczesne przechowywanie w nim ok. 2 tys. urządzeń.

Bezobsługowe Magazyny Liczników pozwolą w przyszłości nie tylko na skrócenie czasu dojazdu montera do magazynu, ale także umożliwią  zdalne sprawdzenie stanu magazynu i jeszcze sprawniejsze zarządzanie zasobami – tłumaczy Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.

Prototyp BML z jego rozwiązaniami technologicznymi wpisuje się w politykę inicjowania innowacyjnych projektów w Enei Operator. Testy pierwszego, prototypowego magazynu już trwają.

Testy Bezobsługowego Magazynu Liczników trwać będą pół roku. Zbadamy, czy założenia Zespołu Projektowego sprawdzą się w praktyce. Z dużym zainteresowaniem będziemy czekać na uwagi i wskazówki monterów, którzy będą korzystali na co dzień z BML. Wdrożenie ich propozycji pozwoli na przejście do wprowadzenia na szeroką skalę bezobsługowych magazynów na obszarze działania Enei Operator – powiedział Krzysztof Frontczak, koordynator ds. Układów Pomiarowych w Departamencie Zarządzania Informacją Pomiarową, Enei Operator.

Po okresie testowym i analizie wniosków przeprowadzona zostanie ocena, czy i w jakim stopniu koncepcja Bezobsługowych Magazynów Liczników przyczyni się do usprawnienia procesów związanych z zaopatrzeniem w Enei Operator.

Pierwszy BML, który wraz ze stacją ładowania samochodów elektrycznych, ulokowany został na terenie parkingu przy ul. Strzeszyńskiej w Poznaniu, wyposażono w instalację PV, magazyn energii oraz niezbędny do jego pracy światłowód. Zastosowanie innowacyjnych technologii wpisuje się w Strategię Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2030 r. z perspektywą do 2040 roku.

Źródło-CIRE.PL

 

 


Wiadomość tą wyświetlono 943 razy.