Serwis informacyjny NSZZ Solidarność ENEA Gorzów Wlkp. - Poniedziałek, 04 Marzec 2024r.
Drukuj
6-13.04.2010 Pielgrzymka w cieniu tragedii.
Dodano: 15 Kwiecień 2010r. 08:24

 

 Z okazji  5 rocznicy śmierci Jana Pawła II  oraz 30 rocznicy powstania NSZZ `Solidarność   odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka  NSZZ Solidarność do Watykanu. Żaden z pielgrzymów nie spodziewał się wydarzeń jakie będą miały miejsce podczas pielgrzymki.

Dzień I - 06 kwietnia 2010 r.

Po przekroczeniu granicy w Boboszowie uczestnicy pielgrzymki udali się  do Wiednia. Po dotarciu do Wiednia  pielgrzymi udali się na wzgórze Kahlenberg, znane każdemu Polakowi jako miejsce początku potężnej szarży husarii Sobieskiego podczas odsieczy wiedeńskiej. Na wzgórzu znajduje się  kościół Św. Józefa, w  którym odprawiona była msza święta w przeddzień Odsieczy Wiedeńskiej. Kościołem opiekują się Polscy Księża Zmartwychwstańcy.

Po kolacji w centrum Wiednia po całodziennym wysiłku udaliśmy się na nocleg na przedmieściach Wiednia.

Dzień II - 07 kwietnia 2010 r.

Statkiem Barakuda pielgrzymi  dotarli do Wenecji  gdzie  w Bazylice św. Marka uczestnik pielgrzymki   Ks. Kanonik Zbigniew Samociak odprawił mszę świętą w intencji pielgrzymów. Plac św. Marka wraz z Bazyliką  ,Most Westchnień,  most Rialto na Canale Grande to tylko niektóre atrakcje jakie mogli podziwiać uczestnicy pielgrzymki.

Dzień III - 08 kwietnia 2010 r.

Asyż to następny etap pielgrzymki . Pielgrzymi  zwiedzili okolice Asyżu  i Bazylikę św. Franciszka, gdzie w Kaplicy św. Katarzyny  wzięli udział w Mszy św.  W kościele dolnym udali się na grób św. Franciszka a w kościele górnym mogli podziwiać freski Giotta. Nocleg  w Hotelu w  Anzjo (60 km od Rzymu)   zakończył pełen wrażeń dzień.

Dzień IV - 09 kwietnia 2010 r.

Klasztorze Benedyktów na wzgórzu Monte Cassino rozpoczął kolejny dzień pielgrzymki. Pielgrzymi odwiedzili groby rodzeństwa czyli św. Benedykta i Scholastyki a następnie przeszli na cmentarz poległych w maju 1944 roku 1058 żołnierzy polskich, którzy zdobyli wzgórze.  Po odśpiewaniu "Czerwonych maków" pielgrzymi złożyli wieniec przywieziony z Polski ,  zapalili biało-czerwone znicze oraz wzięli udział w mszy świętej   Mszę św. zakończono odśpiewaniem "Boże coś Polskę". Było bardzo podniośle i  wzruszająco.
W godzinach popołudniowych pielgrzymi udali się do Rzymu. Zwiedzali katakumby św. Kaliksta, w których na przestrzeni 300 lat (między II a V wiekiem) pochowano 500 tysięcy pierwszych Chrześcijan, w tym 16 papieży. Ostatnim punktem tego  dnia było zwiedzanie Bazyli św. Pawła za Murami gdzie znajduje się grób św. Pawła

Dzień V - 10 kwietnia 2010 r.

Już po godzinie dziewiątej u wrót do Bazyliki św. Piotra dotarła do pielgrzymów informacja o tragedii lotniczej pod Katyniem, która wywołała szok i wielkie wzruszenie.  O godz. 11.00 została odprawiona uroczysta msza św. w Bazylice św. Piotra dla pielgrzymów Solidarności z całej Polski. Do rocznicowych intencji tj.  5 rocznicy śmierci Jana Pawła II  oraz 30 rocznicy powstania NSZZ `Solidarność  dołączyła jeszcze jedna nieplanowana tj. w intencji  ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Mszy św. przewodniczył Kardynał Zenon Grocholewski a w śród uczestników nie zabrakło przew. KK NSZZ Solidarność Janusza Śniadka oraz Ambasadora Polski w Rzymie Hanny Suchockiej.

Zwiedzanie Bazyliki odwiedzenie grobu Jana Pawła II oraz Rzymu Barokowego to następne etapy V dnia. Panteon , Plac Hiszpański, Schody Hiszpańskie, Fontana Di Trevi nie pozwoliły nam jednak zapomnieć o tragedii jaka wydarzyła się w Smoleńsku.

Jakby mało było nieszczęść w tym dniu to spotkało nas jeszcze jedno jeden z kierowców w drodze do metra spadł ze schodów i wylądował w szpitalu.

Dzień VI- 11 kwietnia 2010 r.

O 9.00 w podziemiach Bazyliki św. Piotra na Watykanie obok grobów św. Piotra i Jana Pawła  odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej ich rodzin oraz jedności Polaków w obliczu ciężkiej próby.

Po zakupieniu Watykańskich pamiątek pielgrzymi wzięli udział w  tradycyjnej modlitwie Anioł pański na placu przed Bazyliką  św. Piotra.

Rzym Starożytni , Plac Wenecki, Grób Nieznanego Żołnierza, Kapitol,  Koloseum , Bazylika św. Jana na Lateranie , Kaplica św. Łukasza ze św. Schodami  wypełniły kolejny dzień pielgrzymowania.

Dzień VII -12 kwietnia 2010 r.

Padwa to  przedostatni dzień pielgrzymki. Msz św. w intencjach złożonych przez uczestników pielgrzymki rozpoczęła ten dzień .Bazylika z grobem św. Antoniego , Polska Kaplica z wyłożoną księga kondolencyjną ,Uniwersytet w Padwie , Ratusz Miejski , Stary Ratusz z Sukiennicami, Plac Erbe z posągami na trwale pozostaną w pamięci.

Dzień VIII -13 kwietnia 2010 r.

Powrót do pogrążonego w żałobie kraju . Przez Przełęcz Breneńską oraz Świecko powróciliśmy  14 kwietnia o godz. 1.00 do Gorzowa Wlkp.

Więcej zdjęć -Menu-Galeria Zdjęć -Pielgrzumki zagraniczne.
 


Wiadomość tą wyświetlono 7605 razy.